Jak przyspieszyć metabolizm? - zasady, sposoby

Jak przyspieszyć metabolizm? To pytanie zadaje sobie każda osoba podczas odchudzania. Wiele osób usprawiedliwia swoje trudności ze zrzuceniem zbędnych kilogramów nie najlepszą przemianą materii. Czy rzeczywiście metabolizm jest przyczyną przez którą trudno stracić na wadze?

spis treści

1. Jak przyspieszyć metabolizm - zasady

Przemiana materii to bardzo złożony proces, w którym uczestniczą hormony oraz enzymy, które nie tylko przetwarzają pożywienie w paliwo dla organizmu ale i wpływają na to, jak efektywnie spalamy kalorie. Metabolizm określa, jak szybko przybieramy lub tracimy na wadze. Oczywiście, tempo przemiany materii jest inne u poszczególnych osób.

Na szybkość przemiany meterii wpływ mają różne czynniki, między innymi wiek (metabolizm zwalnia o około 5% po 40. roku życia), płeć (mężczyźni spalają więcej kalorii podczas odpoczynku niż kobiety) oraz proporcje mięśni (im więcej mięśni w ciele, tym lepszy metabolizm).

Nie bez znaczenia są także czynniki genetyczne. Niektórzy z nas mają wrodzone tendencje do wolniejszej przemiany materii. Czasami na spowolnienie metabolizmu wpływa defekt w gruczole tarczycy, ale jest to stosunkowo rzadkie zjawisko.

Co ciekawe, metabolizm przyspiesza z każdym kolejnym kilogramem. Jest to spowodowane faktem, iż dodatkowy ciężar sprawia, że organizm musi pracować ciężej. Z tego powodu osobom na diecie odchudzającej łatwiej jest zrzucić wagę na początku kuracji, a w miarę upływu czasu staje się to coraz trudniejsze.

Jeżeli osoba ma bardzo dużą nadwagę, jej metabolizm działa na najwyższych obrotach. Wówczas wystarczy niewielka nawet zmiana nawyków żywieniowych, by natychmiast stracić na wadze. Kiedy jednak utrata kilogramów nastąpi, a odchudzający pozbędzie się znacznych ilości tłuszczu i mięśni, jego organizm będzie potrzebował mniejszej ilości kalorii, by pozostać przy życiu. Dlatego też wiele osób po diecie zmaga się z efektem jojo, gdy po okresie wyrzeczeń zaczyna odżywiać się tak, jak przed kuracją.

Wysiłek fizyczny przyspiesza metabolizm
Wysiłek fizyczny przyspiesza metabolizm

Półgodzinny aerobik pozwoli spalić więcej kalorii niż półgodzinny trening siłowy, ale w ciągu kilku godzin...

zobacz galerię

2. Jak przyspieszyć metabolizm - sposoby

2.1. Jak przyspieszyć metabolizm - ćwiczenia

Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które pozwolą przyspieszyć metabolizm. Zadając sobie pytanie jak przyspieszyć metabolizm warto rozważć, co przyspiesza metabolizm? Jednym z najlepszych jest wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Jeśli w krótkim czasie chcesz spalić dużo kalorii, wybierz intensywny wysiłek, na przykład podczas treningu aerobiku.

Na dłuższą metę sprawdzi się podnoszenie ciężarów, które pomoże ci wzmocnić mięśnie. Mięśnie spalają więcej kalorii niż tłuszcz, nawet jeśli prowadzimy siedzący tryb życia. Zanim zdecydujesz się na rodzaj treningu, weź pod uwagę fakt, że półgodzinny aerobik pozwoli spalić więcej kalorii niż półgodzinny trening siłowy, ale kilka godzin po wysiłku w postaci ćwiczeń ze sztangą będzie jeszcze bardziej skuteczne w poprawie metabolizmu.

Większe mięśnie oznaczają także, że możesz zjeść więcej i przybrać mniej na wadze. Jeśli masz opory przed treningiem siłowym, ponieważ nie chcesz stracić kobiecego wyglądu – nie martw się na zapas. Specjaliści przekonują, że kobiety nie mają hormonów, które są niezbędne do uzyskania ogromnych mięśni. Umiarkowany trening z pewnością ci nie zaszkodzi.

2.2. Jak przyspieszyć metabolizm - dieta

Być może zaskoczy cię rada dietetyków: jedz częściej, a schudniesz. Małe, ale regularne i dość częste posiłki pomogą ci przyspieszyć metabolizm, dzięki czemu spalisz więcej kalorii. Im dłuższe są przerwy między kolejnymi posiłkami, tym wolniejsza jest przemiana materii.

Jeśli po kilkugodzinnej przerwie zjesz ogromne danie, twój organizm potraktuje ten posiłek zupełnie tak, jakbyś wcześniej długo głodowała i zacznie magazynować kalorie na wypadek, gdyby brak pożywienia miał się powtórzyć.

Każdemu zdarza się popełnić ten błąd. Jeżeli od czasu do czasu robisz dłuższe przerwy w jedzeniu, po czym rekompensujesz je sobie obfitym posiłkiem, nie jest to dużym problemem. Jeśli jednak tak wygląda każdy twój dzień, musisz liczyć się z tym, że będzie ci trudno utrzymać wagę, o zrzucaniu kilogramów nie wspominając.

Jak przyspieszyc metabolizm? Z pewnością słyszałaś o „cudownych” produktach spożywczych, które błyskawicznie przyspieszają metabolizm. Supermodelki posypują dania ostrą papryką, a gwiazdy filmowe zapewniają o skuteczności zielonej herbaty. Czy tego typu produkty faktycznie przyspieszają metabolizm? Dietetycy są zgodni, że każdy rodzaj jedzenia poprawia przemianę materii, zwłaszcza podczas pierwszej godziny po posiłku.

Białko wymaga zwykle około 25% energii więcej do trawienia, dlatego można zaryzykować stwierdzenie, że przekąska wysokobiałkowa może być skuteczniejsza w przyspieszeniu metabolizmu niż węglowodanowy smakołyk o tej samej zawartości kalorycznej. Nie wiadomo jednak do końca, czy jakikolwiek produkt ma wyraźne działanie poprawiające przemianę materii.

Zobacz także:

Niektóre badania wskazują na tego typu właściwości u bardzo pikantnych potraw. Okazało się bowiem, że przyspieszają one metabolizm o około 20% przez pół godziny po spożyciu. Specjaliści nie wiedzą jednak, czy ten efekt utrzymuje się na dłużej.

Dietetycy są zgodni, że najlepszymi sposobami na poprawę przemiany materii są:wzmacnianie mięśni, częste spożywanie niskokalorycznych i wysokobiałkowych przekąsek, a także prowadzenie aktywnego trybu życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy