Jakie choroby może wykryć USG Dopplera?

Ultrasonografia dopplerowska to coraz popularniejsze badanie diagnostyczne. Jest nieinwazyjne, bezbolesne, bez szkodliwych efektów ubocznych dla organizmu i pozwala na wykrycie nawet najmniejszych zmian w obrębie tętnic czy też żył.

W badaniu tym ocenie podlega przepływ krwi. Jest to możliwe dzięki zmianom długości fal dźwiękowych odbitych od poruszających się krwinek. Specjalista wykonujący badanie jest w stanie dostrzec obecność zwężeń lub poszerzeń, które mogą być spowodowane skrzeplinami lub innego rodzaju zmianami chorobowymi.

Choroby, których diagnoza może trwać nawet kilkadziesiąt lat

DIAGNOZA: 7 lat Choroba ta dotyka od 7 do 15 proc. miesiączkujących kobiet. Często błędnie diagnozowana jako zespół jelita drażliwego (IBS), szczególnie...

Technika ta pozwala określić dokładną lokalizację zmian, nawet jeśli znajdują się one w małych naczyniach zaopatrujących poszczególne struktury anatomiczne organizmu. Uwidaczniają się one poprzez nasycenie kolorem na ekranie aparatu ultrasonograficznego.

Kiedy wykonuje się badanie dopplerowskie?

USG dopplerowskie pozwala na ocenę stanu i funkcjonowania wielu narządów. Jest nieocenione w położnictwie, gdyż umożliwia przewidzieć niektóre powikłania ciąży, np. stan przedrzucawkowy. Wykonuje się je między innymi u kobiet ciężarnych z cukrzycą lub nadciśnieniem tętniczym.

USG dopplerowskie kończyn górnych i dolnych pozwala na ocenę zwężeń, niedrożności, tętniaków, przetok tętniczo-żylnych i malformacji naczyniowych. Dzięki tej technice możliwa jest również ocena przetok dializacyjnych oraz miejscowych efektów leczenia zabiegowego (np. po wszczepieniu stentów naczyniowych, pomostów naczyniowych).

Ultrasonografia tętnic szyjnych z kolorowym dopplerem pozwala wskazać miejsca, w których doszło do zmian miażdżycowych w ścianach tętnic. Dzięki niemu możliwa jest ocena w takim przypadku ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych.

W trakcie badania diagnostycznego, obrazowego oprócz oceny zwężenia tętnic, dokonuje się również ich oceny morfologicznej. Gdy w czasie badania ultrasonograficznego zauważy się w naczyniach blaszki miażdżycowe dokonuje się ich pomiarów: długości, grubości, kształtu i echogeniczności. Ma to na celu wykrycie zmian, które wiążą się z wysokim ryzykiem wystąpienia udaru mózgu.

USG dopplerowskie a choroby wewnętrzne

Technikę ultrasonografii dopplerowskiej wykorzystuje się również w badaniu wątroby, nerek, trzustki i śledziony. Pozwala ono na wykrycie wielu zmian chorobowych, m.in. stanów zapalnych, uszkodzeń narządów lub niedokrwienia/przekrwienia. Dzięki niemu możliwe jest także różnicowanie guzów wątroby pod kątem ich złośliwości.

USG dopplerowskie znalazło zastosowanie także w kardiologii, gdzie wykonuje się je w połączeniu z badaniem echokardiograficznym. Badanie pozwala zatem nie tylko na anatomiczną ocenę serca, ale też określenie prędkości i morfologii przepływu krwi w sercu. Wykorzystuje się to badanie również w diagnostyce prenatalnej, dzięki czemu możliwe jest wykrycie wad serca u dziecka w łonie matki.

Za pomocą USG Dopplera można również zbadać narządy płciowe. Jest ono wykorzystywane zarówno w ginekologii, jak i urologii. W przypadku mężczyzn pozwala na zdiagnozowanie zaburzeń wzwodu oraz żylaków powrózka nasiennego (co w wielu przypadkach odpowiada za niepłodność).

Efekt Dopplera w diagnostyce bywa również wykorzystywany w sposób niestandardowy, chociażby z użyciem opcji Power Doppler, np. przy ocenie stopnia ukrwienia tkanki przy diagnozowaniu wtórnego objawu Raynauda (zaburzenia naczynioruchowe) czy też ukrwienia tarczycy (np. stan zapalny tarczycy typu Hashimoto).

Ultrasonografia dopplerowska znacznie poszerzyła możliwości diagnostyczne. Jest to badanie całkowicie bezbolesne i bezpieczne, można je wykonywać u płodów, dzieci i dorosłych. Wynik otrzymuje się najczęściej bezpośrednio po badaniu. Stanowi nieocenioną pomoc przy ocenie ryzyka wystąpienia poważnych chorób, choćby udaru mózgu. Kluczową rolę odgrywa także w położnictwie, gdzie pozwala na szybkie wykrywanie patologii.

 Agnieszka Gotówka

O autorze

Agnieszka Gotówka

Zdobywczyni I nagrody w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Z dziennikarstwem medycznym związana od 2010 r. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Z wykształcenia filolog polski i specjalista ds. komunikacji społecznej, od 2014 roku doktorantka Instytutu Slawistyki PAN.

Agnieszka Gotówka , 2 miesiące temu

USG doppler

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

USG doppler - przebieg, wskazania, zastosowanie, powikłania
najnowsze pytania

USG

Odpowiada: Lek. Aneta Zwierzchowska

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły USG doppler - przebieg, wskazania, zastosowanie, powikłania
Badania w ciąży - nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne

USG genetyczne

USG genetyczne

USG genetyczne to nieinwazyjne badanie prenatalne, pozwalające wykryć u dziecka zespoły: Downa, Edwardsa, Turnera, oraz wady serca.

Badanie wzroku - badanie pola widzenia, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka

Lampa szczelinowa (WIDEO)

Lampa szczelinowa (WIDEO) Odtwórz wideo

, tęczówce, soczewce i rogówce. Choroby oczu, jakie można wykryć dzięki badaniu w lampie szczelinowej to: zaćma w soczewce, męty w ciele szklistym (...) Po wykryciu zaburzeń ostrości widzenia (w badaniu...

Rak nerki - przyczyny, objawy, diagnostyka, klasyfikacja, przerzuty, leczenie

Przerzuty w raku nerki (WIDEO)

Przerzuty w raku nerki (WIDEO) Odtwórz wideo

profilaktycznych USG, które należy regularnie wykonywać, lub przy innych dolegliwościach, które wymagają takiego badania. Badanie ultrasonograficzne jamy (...) brzusznej jest w stanie wykryć guza nerki także na wczesnym...

Sport a zdrowie

Co zrobić, aby sport rzeczywiście wyszedł nam na zdrowie?

Co zrobić, aby sport rzeczywiście wyszedł nam na zdrowie?

komplikacji kardiologicznych u sportowców oprócz dokładnego wywiadu lekarskiego wykonuje się także badania USG i badanie metodą Holtera (...) oraz zatrucie alkoholem czy tlenkiem węgla. Wśród typowych objawów często wymienia się ból,...

Onkologia

Objawy raka tarczycy. Nie ignoruj takich dolegliwości

Objawy raka tarczycy. Nie ignoruj takich dolegliwości

w obrębie tarczycy, które mogą świadczyć o chorobie nowotworowej, wykryć może badanie USG tego narządu. Powinno się je wykonywać raz na dwa lata (...) , która nie jest związana z infekcją gardła, powinna...

Bóle w klatce piersiowej - przyczyny, diagnostyka

5 nietypowych objawów miażdżycy

5 nietypowych objawów miażdżycy

. I w tym przypadku pomocne w diagnostyce jest USG dopplerowskie. Przeczytaj także: Masz sucho w ustach i chce ci się pić. To może być objaw poważnej choroby (...) Objawy miażdżycy Miażdżyca to przewlekła choroba...

Badanie dopplera - charakterystyka, wskazania, powikłania

USG doppler naczyń wątroby - charakterystyka, wskazania, przebieg

USG doppler naczyń wątroby to badanie, które pozwala na ocenę krążenia wrotnego. Ocena krążenia wrotnego obejmuje ocenę morfologii wątroby (...) oraz układu naczyniowego. Jednym z problemów diagnozowanych w USG...