Czy piwo zmniejsza ryzyko udaru?

Jedno piwo dziennie zmniejsza ryzyko udaru mózgu o 10 proc., a trzy piwa o 8 proc. - orzekli naukowcy z Cambridge University. Ale lepiej nie przekraczać tej dawki. Skutek jest bowiem odwrotny.

Małe dawki leczą

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Na temat alkoholu powstało wiele prac naukowych. Słyszymy i czytamy wnioski płynące z badań, które wskazują, że duże ilości alkoholu źle wpływają m.in na nasze serce i układ krążenia. Zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy, nadciśnienia. Nadmierne spożycie prowadzi do zawału, udaru, czy choroby niedokrwiennej.

Ale słyszymy także, że niewielkie dawki etanolu wykazują działanie zdrowotne działanie. Naukowcy donoszą wręcz o jego leczniczym wpływie na naczynia krwionośne i krążenie krwi. Oczywiście w rozsądnych ilościach.

Umiarkowane spożycie alkoholu zmniejsza degenerację i sztywnienie ścian naczyń krwionośnych. Tętnice są bardziej elastyczne, sprawniej tłoczą krew.

Jedno piwo dziennie

Najczęstsze choroby Polaków

Przygotowaliśmy ranking najpopularniejszych chorób dotykających naszych rodaków. Niektóre dane statystyczne dotyczą liczby osób dotkniętych daną chorobą...

Badacze z Cambrigde razem ze szwedzkim Karolinsk Institute na podstawie 27 badań, które przeprowadzono z udziałem 20 tys. osób wysunęli dość ciekawe wnioski.

Orzekli, że wypicie 300 ml piwa dziennie,ogranicza ryzyko niedokrwiennego udaru mózgu aż o 10 proc.

Dlaczego? Alkohol zmniejsza szybkość tworzenia się w naczyniach krwionośnych niebezpiecznych dla zdrowia skrzepów. Picie niewielkich dawek alkoholu ma wpływ na spadek fibrynogenu, białka które jest odpowiedzialne za ich tworzenie.

 

Więcej piw skutek odwrotny

Naukowcy z Cambridge ostrzegają jednak przed nadmierną ilością alkoholu. Spożywanie ponad trzech piw dziennie może wywołać odwrotny skutek. Zwiększa bowiem stężenie fibrynogenu, a tym samym wzrasta ryzyko tworzenia się niebezpiecznych skrzepów.

Duża dawka alkoholu powoduje skurcz naczyń tętniczych mięśni nóg i rąk oraz naczyń mózgu. Wówczas rośnie ryzyko nadciśnienia tętniczego, zawału i udaru. Naukowcy dowiedli również, że trzy piwa wypite w ciągu dnia zwiększają ryzyko udaru aż o 14 proc.

O zaletach i korzyściach jednego „małego” mówi się od dawna. Osoby, które piją jedno piwo dziennie mają również o 40 proc. mniejsze szanse na powstanie kamieni nerkowych. Piwo działa moczopędnie, więc pobudza nerki do działania.

Osoby, które chcą zapobiec chorobie Alzheimera i demencji nie powinny również stronić od jednego piwa dziennie. Kilka lat temu przeprowadzono badania, według których umiarkowanie spożywanie alkoholu chroni przed spadkiem sprawności umysłowej o 20 proc.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.

Zdrowie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Radiolog Hutnik Pracownicy zakładów pogrzebowych pracujący przy zwłokach Technicy naprawiający windy Technicy pracujący przy medycznych urządzeniach wytwarzających promieniowanie jonizujące Technicy zajmujący się sprzętem chłodniczym Pielęgniarki...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Osoby niepełnosprawne nie mogą czasami wykonać najprostszych czynności. Dlatego też wymagają opieki. Jeżeli nie może się nimi zająć ktoś z rodziny, możliwe jest wynajęcie specjalnej opiekunki.

Zdrowie

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Kontroluj stres Stres wywiera destrukcyjny wpływ na organizm każdego człowieka. Czynnik ten może przyczynić się do osłabienia odporności organizmu. Tym samym zwiększa się podatność na choroby układowe. Z tego względu warto poznać tajniki radzenia sobie...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...