Czy piwo zmniejsza ryzyko udaru?

Jedno piwo dziennie zmniejsza ryzyko udaru mózgu o 10 proc., a trzy piwa o 8 proc. - orzekli naukowcy z Cambridge University. Ale lepiej nie przekraczać tej dawki. Skutek jest bowiem odwrotny.

1. Małe dawki leczą

Przeczytaj koniecznie

Na temat alkoholu powstało wiele prac naukowych. Słyszymy i czytamy wnioski płynące z badań, które wskazują, że duże ilości alkoholu źle wpływają m.in na nasze serce i układ krążenia. Zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy, nadciśnienia. Nadmierne spożycie prowadzi do zawału, udaru, czy choroby niedokrwiennej.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Ale słyszymy także, że niewielkie dawki etanolu wykazują działanie zdrowotne działanie. Naukowcy donoszą wręcz o jego leczniczym wpływie na naczynia krwionośne i krążenie krwi. Oczywiście w rozsądnych ilościach.

Umiarkowane spożycie alkoholu zmniejsza degenerację i sztywnienie ścian naczyń krwionośnych. Tętnice są bardziej elastyczne, sprawniej tłoczą krew.

2. Jedno piwo dziennie

Najczęstsze choroby Polaków
Najczęstsze choroby Polaków [30 zdjęć]

Przygotowaliśmy ranking najpopularniejszych chorób dotykających naszych rodaków. Niektóre dane statystyczne...

zobacz galerię

Badacze z Cambrigde razem ze szwedzkim Karolinsk Institute na podstawie 27 badań, które przeprowadzono z udziałem 20 tys. osób wysunęli dość ciekawe wnioski.

Orzekli, że wypicie 300 ml piwa dziennie,ogranicza ryzyko niedokrwiennego udaru mózgu aż o 10 proc.

Dlaczego? Alkohol zmniejsza szybkość tworzenia się w naczyniach krwionośnych niebezpiecznych dla zdrowia skrzepów. Picie niewielkich dawek alkoholu ma wpływ na spadek fibrynogenu, białka które jest odpowiedzialne za ich tworzenie.

 

Czy piwo zmniejsza ryzyko udaru?
Czy piwo zmniejsza ryzyko udaru? (123RF)

3. Więcej piw skutek odwrotny

Naukowcy z Cambridge ostrzegają jednak przed nadmierną ilością alkoholu. Spożywanie ponad trzech piw dziennie może wywołać odwrotny skutek. Zwiększa bowiem stężenie fibrynogenu, a tym samym wzrasta ryzyko tworzenia się niebezpiecznych skrzepów.

Duża dawka alkoholu powoduje skurcz naczyń tętniczych mięśni nóg i rąk oraz naczyń mózgu. Wówczas rośnie ryzyko nadciśnienia tętniczego, zawału i udaru. Naukowcy dowiedli również, że trzy piwa wypite w ciągu dnia zwiększają ryzyko udaru aż o 14 proc.

O zaletach i korzyściach jednego „małego” mówi się od dawna. Osoby, które piją jedno piwo dziennie mają również o 40 proc. mniejsze szanse na powstanie kamieni nerkowych. Piwo działa moczopędnie, więc pobudza nerki do działania.

Osoby, które chcą zapobiec chorobie Alzheimera i demencji nie powinny również stronić od jednego piwa dziennie. Kilka lat temu przeprowadzono badania, według których umiarkowanie spożywanie alkoholu chroni przed spadkiem sprawności umysłowej o 20 proc.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy