Jedyny lek, który pomoże w walce z małpią ospą. Wskazali go naukowcy
Przybywa coraz więcej przypadków zakażenia małpią ospą w Europie. Według naukowców jest co najmniej jeden lek antywirusowy, który może okazać się skuteczny przeciw małpiej ospie. Jak podano w miesięczniku naukowym The Lancet Infectious Diseases: "konieczne są dalsze badania".
1. Czy istnieje lek na małpią ospę? Naukowcy wyjaśniają
Naukowcy twierdzą, że tekowirymat, czyli środek stosowany w leczeniu ospy prawdziwej, może skrócić okres występowania symptomów małpiej ospy oraz czas, kiedy zakażony może przenosić wirusa.
Jak zaznaczyli, konieczne jest dalsze badanie skuteczności leku. Według nich inny lek przeciwwirusowy o nazwie brincidofovir wykazuje zdecydowanie mniejszą skutecznością w leczeniu pochodzącej z Afryki choroby zakaźnej.
Lek tekowirymat nie jest jeszcze szeroko dostępny. Ten preparat doustny jest obecny w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie, gdzie stosuje się go do leczenia ospy prawdziwej. Jedynie europejskie pozwolenie obejmuje również leczenie małpiej ospy.
Zobacz także: Małpia ospa była w szczepionce przeciwko COVID? Co o niej wiemy do tej pory? Prof. Pyrć obala mity
2. Małpia ospa dotarła do Europy. Co to za choroba?
Małpia ospa jest to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) objawy małpiej ospy ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.
Śmiertelność wynikająca z zakażenia wirusem wynosi około 1 proc.
Małpia ospa dotarła do Europy. Przypadki zakażenia wirusem małpiej ospy potwierdzono w ostatnim czasie m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Szwecji, Czechach, Słowenii, USA, Kanadzie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.