Jogurt waniliowy poprawia humor

Badania reakcji emocjonalnej na spożywane produkty wykazały, że jogurt waniliowy może wyjątkowo korzystnie wpływać na humor.

Obserwacje przeprowadził zespół złożony z przedstawicieli trzech podmiotów badawczych: Instytutu Badań Żywności i Badań Biotechnologicznych przy Centrum Uniwersytecko-Badawczym Wageningen UR w Holandii, Uniwersytetu Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych (BOKU) w Australii oraz fińskiego Centrum Badań Technicznych VTT.

Naukowcy analizowali reakcje emocjonalne uczestników na jedzenie, skupiając się zwłaszcza na jogurtach. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób różne ich rodzaje wpływają na humor, wykorzystali test oparty na projekcji emocjonalnej.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Respondenci oglądali zdjęcia nieznanych im osób, które mieli ocenić, wybierając 6 pozytywnych i 6 negatywnych cech. W ten sposób naukowcy mogli określić ogólny stan nastroju badanych.

Następnie uczestnicy dostali po dwa rodzaje jogurtów tej samej marki. Były przedstawione uczestnikom w ten sam sposób, jednak każdy miał inny smak i zawartość tłuszczu.

Wyniki badań pokazały, że znajomość lub sympatia wobec marki nie miały wpływu na emocje uczestników. Jednak już po spróbowaniu jogurtów ich emocje ulegały zmianie w zależności od tego, czy dana osoba była zaskoczona lub zawiedziona smakiem.

Badacze wzięli pod uwagę również sensoryczną reakcję na jogurty. Produkty truskawkowe i ananasowe nie wzbudzały emocji, ale kiedy uczestnicy otrzymali niskotłuszczowe jogurty w tych samych smakach, wykazywali o wiele bardziej pozytywne reakcje. Natomiast najsilniejszą pozytywną reakcję emocjonalną wzbudzał jogurt o smaku wanilii.

Byliśmy zaskoczeni, że poprzez mierzenie poziomu emocji możliwe jest uzyskanie informacji na temat preferowanych produktów bez względu na to, czy ludzie twierdzą, że je lubią, czy nie – powiedziała główna autorka badań, dr Jozina Mojet z Centrum Uniwersytecko-Badawczego Wageningen UR. – Informacja ta może być cenna dla producentów, dając im wgląd w to, jak podświadomie reagujemy na produkty.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy