Trwa ładowanie...

Kawa powoduje niepłodność!

Avatar placeholder
05.10.2015 14:23
Kawa powoduje niepłodność!
Kawa powoduje niepłodność! (Zdjęcie kawy / Shutterstock)

Kawa wpisała się już na stałe w nasze życie. Wielu z nas w ogóle nie wyobraża sobie pierwszych 2-3 godzin dnia bez wypicia chociaż jednej filiżanki „małej czarnej”. Zawarta w kawie kofeina pozwala nam się rozbudzić, nabrać energii do działania, a także poprawić sobie nieco nastrój przed czekającym nas długim i ciężkim dniem pracy. Wszystko jednak zwykle ma dwie strony. Jeśli potwierdzą się wnioski naukowców z Nevada School of Medicine, do picia kawy trzeba będzie zacząć podchodzić znacznie bardziej ostrożnie. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które planują zostać w najbliższym czasie matkami – szczególnie dla nich nadmiar kofeiny może się okazać dużym problemem.

1. Picie kawy zmniejsza płodność

Opublikowane w „British Journal of Pharmacology” studium dotyczące działania kofeiny na funkcje organizmu mające wpływ na zapłodnienie i ciążę, sugeruje zastanowić się nad tym, czy kawę nie należy odstawić już na dłuższy czas przed planowanym poczęciem dziecka. Obecnie najczęściej panie ograniczają ją dopiero w ciąży, nie kojarząc zupełnie długiego oczekiwania na pozytywny wynik testu ciążowego z wypijaniem codziennie kilku filiżanek kawy.

Prowadzący badania Sean Ward – profesor fizjologii i biologii komórkowej na Uniwersytecie Nevada School of Medicine – twierdzi, że taki związek istnieje. Przeprowadzone na myszach testy wykazały bowiem hamujące działanie kofeiny na skurcze mięśni w jajowodach, które przenoszą komórki jajowe z jajników kobiety do macicy.

2. Kofeina utrudnia zajście w ciążę

Ludzka komórka jajowa jest niewielka, ale ma do przebycia długą drogę z jajnika do macicy, gdzie dopiero może bezpiecznie się zagnieździć i rozwinąć. W przebyciu tej trasy pomagają jej rzęski znajdujące się w jajowodach, wspomagane przez skurcze mięśni ich ścian. Komórka jajowa jest w ten sposób przepychana w dół, aż w końcu trafia do macicy.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Jeśli proces ten ulega zakłóceniu, komórka nie może przesuwać się w jajowodach, przez co zachwiana zostaje także płodność kobiety. W niektórych przypadkach blokada taka skończyć się może nawet rozwinięciem się ciąży pozamacicznej – zapłodnione jajeczko zaczyna się wówczas rozwijać nie w macicy, ale w samym jajowodzie. Stanowi to poważne zagrożenie dla kobiety, ponieważ jajowód nieprzystosowany do tak znacznego rozciągnięcia może pęknąć, powodując stan zapalny.

3. Badania nad mechanizmami płodności

Informacja, w jaki sposób kofeina wpływa na skurcze mięśni jajowodów u myszy, jest istotna także dla człowieka. Pod wieloma względami nasze organizmy są łudząco podobne do innych ssaków, co oznacza, że podobny proces zachodzi też najprawdopodobniej u kobiet, które piją codziennie dużo kawy.

Zdaniem badaczy, odkrycie tego związku przyczyni się w krótkim czasie do powstania nowych metod leczenia i zapobiegania problemom z zajściem w ciążę u par, które nie mogą doczekać się dziecka. Być może uda się także dzięki temu zapobiegać przynajmniej niektórym przypadkom ciąż pozamacicznych, będących często olbrzymią tragedią dla kobiety starającej się o dziecko.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze