Koronawirus. Kiedy należy wymienić maseczkę wielokrotnego użytku?
Maseczki wielokrotego użytku możemy dziś kupić niemal w każdym sklepie. Są wyjątkowo popularne, gdyż nie trzeba pozbywać się ich od razu po zdjęciu. Nie znaczy to jednak, że raz założoną maseczkę możemy nosić bez końca. Kiedy należy ją wymienić, aby spełniała swoje zadanie?
1. Maseczki wielokrotnego użytku
Eksperci z CDC (Centers for Disease Control and Prevention) zalecają używanie maseczek składających się z co najmniej dwóch warstw materiału. Musi być on ciasno tkany, nadający się do prania i przede wszystkim oddychający. Za najlepszy przykład podają bawełnę. Regularne pranie może jednak powodować, że stan materiału z czasem zaczyna się pogarszać, przez co maski stają się mniej skuteczne.
"Nowsza, świeża maska prawdopodobnie będzie miała ściślejsze włókna, więc lepiej powstrzyma przedostanie się zarazków" - mówi Krys Johnson, epidemiolog i adiunkt na Temple University.
Nie ma ogólnego harmonogramu, którym należy się kierować przy wymianie maseczki. Wszystko zależy od tego, jak często ją nosimy i z jakiego materiału jest wykonana. Eksperci zaznaczają jednak, że "idealne dopasowanie" to coś, czym możemy się kierować. Jeśli maseczka zaczyna być za luźna, czas sięgnąć po nową. Jeśli jest uszkodzona, ma dziurę - również należy ją jak najszynciej wymienić.
Maseczkę materiałową należy uprać po każdym użyciu w temperaturze co najmniej 60 stopni.
Specjaliści zalecają również posiadanie więcej niż jednej maski. Zimą będzie to szczególnie ważne. Przechodzenie z chłodnego miejsca do ciepłego sprawia, że szybciej się pocimy, podobnie jak noszenie wielu warstw ubrań. Zaleca się zawsze zamianę mokrej maski na suchą, ponieważ wilgoć może utrudniać oddychanie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.