Trwa ładowanie...

Koronawirus. Nowe badania: Maseczki i utrzymywanie dystansu chronią przed zakażeniem. WHO zapowiada zmianę stanowiska

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zapowiada zmianę w wytycznych dotyczących środków ochrony przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Najnowsze badania nie pozostawiają żadnych wątpliwości: najskuteczniej chronią nas noszenie maseczek oraz utrzymywanie dystansu społecznego.

Zobacz film: "Czy przyłbice są skuteczne?"

1. Jak skutecznie chronić się przed koronawirusem?

Badania zostały opublikowane w najnowszym wydaniu prestiżowego czasopisma medycznego "The Lancet". Jak do tej pory jest to największy i kompleksowy przegląd środków, które mogą nas chronić przed zakażeniem koronawirusem.

Nowe badania dowodzą skuteczności noszenia maseczek i utrzymywania dystansu
Nowe badania dowodzą skuteczności noszenia maseczek i utrzymywania dystansu (Getty Images)

Międzynarodowa grupa naukowców, kierowana przez prof. Holgera Schunemanna, epidemiologa klinicznego na McMaster University w Ontario w Kanadzie, przeanalizowała 172 badania przeprowadzone w 16 krajach na całym świecie. Analizowano w nich związek między dystansowaniem społecznym, noszeniem masek i ochroną oczu a ryzykiem zakażenia się koronawirusem. Pod lupą naukowców znalazły się wszystkie trzy koronawirusy: obecny SARS-CoV-2 oraz dwa, które poprzednio wywołały epidemie - SARS i MERS.

Oto trzy kluczowe wnioski, do których doszli naukowcy:

  1. Należy utrzymywać dystans fizyczny – zmniejsza to ryzyko zakażenia o 80 proc. Analiza wykazała, że przy utrzymaniu 1 m. odległości od osoby zakażonej, ryzyko przeniesienia cząsteczek wirusa spada do ok. 3 proc. W odległości mniejszej niż 1 metr ryzyko wzrasta do 13 proc. Im bardziej ludzie się od siebie oddalają, tym mniejsze jest ryzyko zachorowania. Naukowcy zalecają zachowywanie co najmniej 2-metrowej odległości.
  1. Warto nosić maseczki– zmniejsza to ryzyko zakażenia o 85 proc. Była to najbardziej dyskusyjna kwestia w badaniu, bo zdania naukowców i lekarzy na ten temat diametralnie się różnią. Po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych materiałów, badacze jednak doszli do wniosku, że zasłanianie ust i nosa jest skuteczne. Nosząc maseczkę, obniżamy możliwość zakażenia do 3,1 proc.
  1. Chroń oczy - zmniejsza to ryzyko zakażenia o 78 proc. Badania potwierdziły również skuteczność osłaniania oczu przez pracowników służby zdrowia. Ryzyko zakażenia wśród osób noszących okulary, gogle lub inne osłony twarzy wynosiło 6 proc. w porównaniu do 16 proc. wśród osób, które nie nosiły takiej ochrony.

2. WHO zmieni wytyczne w sprawie maseczek

Już na początku pandemii koronawirusa w większości krajów wprowadzono zalecenie utrzymywania dystansu oraz noszenia maseczek. Teraz te obostrzenia są stopniowo znoszone, co zdaniem badaczy może okazać się decyzją przedwczesną.

Obecne wytyczne WHO mówią, że osoby zdrowe muszą nosić maseczki tylko wtedy, gdy opiekują się zakażonymi koronawirusem. Teraz WHO zaleci ich noszenie szerzej. W Polsce od 30 maja nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje tylko w miejscach publicznych oraz tam, gdzie nie można utrzymać 2 m dystansu. Amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention wprowadziło podobne zalecenia, jednocześnie podkreślając, że ogół społeczeństwa nie musi nosić maseczek.

Po opublikowaniu badań Tarik Jašarević, rzecznik WHO zapowiedział, że Światowa Organizacja Zdrowia już pracuje nad aktualizacją swoich zaleceń dotyczących ochrony przed koronawirusem.

3. Jaka maseczka jest najlepsza?

Kluczowym pytaniem pozostaje teraz, w jaki sposób rządy krajów i społeczeństwa powinny interpretować wyniki najnowszych badań.

Według prof. Lindy Bauld z Uniwersytetu w Edynburgu, najważniejszym odkryciem tych badań jest to, że utrzymywanie fizycznego dystansu ma znaczenie. Bowiem po tym, jak rząd Wielkiej Brytanii wprowadził nakaz utrzymywania 2 m odległości, wpłynęło wiele skarg zwłaszcza od właścicieli firm, którzy muszą przez to prowadzać wiele organizacyjnych zmian. Bauld uważa, że rządy krajów również powinny utrzymywać obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych, zwłaszcza w transporcie publicznym i w sklepach.

Jakie maseczki nosić? Badania wykazały, że w przypadku pracowników służby zdrowia, N95 i inne maski tego typu zapewniają lepszą ochronę, niż zwykłe chirurgiczne lub wielowarstwowe maski bawełniane. Natomiast dla ochrony ogółu społeczeństwa wystarczą wykonane domową metodą bawełniane maseczki.

"Jaki rodzaj masek i kto powinien je nosić, należy zbadać w kolejnych badaniach, prowadzonych metodą losową - mówi prof. Schunemann. - Ale moje zdanie jest takie: noszenie nawet maseczki domowej roboty jest lepsze niż nic".

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Rodzaje maseczek ochronnych. Którą wybrać?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza