Trwa ładowanie...

Test Amslera sprawdzi, czy masz dobry wzrok. Jest bardzo prosty

Avatar placeholder
28.11.2018 09:28
test amslera
test amslera (123rf.com)

Test Amslera od kilkudziesięciu lat wskazywany jest jako jedna z najprostszych metod samodzielnego badania wzroku. Ma zastosowanie w wykrywaniu wczesnych zmian związanych ze zwyrodnieniem plamki żółtej.

Test Amslera można wykonać w domu
Test Amslera można wykonać w domu (flickr.com)

1. Na czym polega?

Szwajcar Marc Amsler stworzył prosty test, który pozwala ocenić, czy w obrębie narządu wzroku nie dochodzi do zaburzeń. Okulista narysował kwadrat o boku 10 cm i podzielił go liniami, które przecinają się co 0,5 cm. Każdy kwadracik odpowiada za 1º kąta widzenia. Na środku znajduje się wyraźnie zaznaczony punkt. Test polega na wpatrywaniu się w środek kartki. Metoda w prosty sposób pozwala sprawdzić, czy pacjent nie ma problemów ze zwyrodnieniem plamki żółtej.

2. Jak wykonać?

Test Amslera można wykonać samodzielnie, w warunkach domowych. Siatkę Amslera umieszczamy w odległości ok. 30-40 cm od oczu. Test wykonuje się dla każdego oka osobno. Osoby noszące okulary powinny je założyć. Następnie zasłaniamy jedno oko i koncentrujemy wzrok na zaznaczonym na siatce punkcie. Oceniamy, czy kwadraty mają proste boki i wyglądają normalnie. Następnie czynność powtarzamy zasłaniając drugie oko.

3. Na co zwrócić uwagę?

Zobacz film: "Dieta na dobry wzrok"

Osoby, których wzrok jest dobry, będą widziały proste boki kwadratów. Zniekształcenia, czarne plamki, mroczki przed oczami, które pojawiają się po skoncentrowaniu wzroku na zaznaczonym punkcie, mogą świadczyć o zmianach zwyrodnieniowych w obrębie plamki żółtej.

Zniekształcone kwadraty świadczą o zaburzeniach widzenia
Zniekształcone kwadraty świadczą o zaburzeniach widzenia (flickr.com)

4. Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej jest przewlekłą i postępującą chorobą oczu, która pojawia się zwykle po 50. roku życia. Do objawów choroby należą: zwiększona wrażliwość na światło, problemy z rozpoznaniem rysów twarzy, trudności z czytaniem i widzenie linii prostych jako falistych.

Ignorowanie symptomów zaburzenia prowadzi do poważnych problemów ze wzrokiem, a nawet do całkowitej utraty widzenia.

Test warto wykonywać co kilka lat, żeby możliwie jak najwcześniej wykryć niepokojące zmiany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze