Trwa ładowanie...

Badanie Amslera

Avatar placeholder
05.09.2013 14:15
Badanie Amslera
Badanie Amslera

Test Amslera to badanie okulistyczne, wprowadzone w 1945 przez szwajcarskiego oftalmologa Marca Amslera, które pozwala ocenić jakość widzenia w obrębie dołka środkowego siatkówki. Zaburzenia i nieprawidłowości wykazane podczas badania to część diagnostyki schorzeń dotykających plamki żółtej, czyli zwyrodnienia plamki żółtej, zakrzepu żyły lub tętnicy środkowej siatkówki i retinopatii.

spis treści

1. Co bada test Amslera?

Dołek środkowy siatkówki to niewielkie zagłębienie na środku plamki żółtej siatkówki, posiadające czopki, niemające natomiast pręcików. To dokładnie w tym miejscu pojawia się obraz tego, na czym skupiamy wzrok. Obejmuje on 2 stopnie kąta wzrokowego, a więc niewielki obszar widzenia. Jest jednak obszarem o najostrzejszym widzeniu.

Schorzenia dotykające plamki żółtej to przede wszystkim zwyrodnienie plamki żółtej, zakrzep żyły lub tętnicy środkowej siatkówki i retinopatia. To właśnie te problemy można dzięki badaniu zdiagnozować. Nieprawidłowości, które pojawiają się podczas badania mogą być także skutkiem uszkodzeń nerwu wzrokowego lub połączeń między okiem a mózgiem.

2. Przebieg testu Amslera

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Do testu Amslera używa się zakratkowanego kwadratu o boku 10 cm, którego linie przecinają się co pół centymetra (zwykle są to czarne linie na białym tle). Każdy kwadrat w kratce obejmuje 1 stopień kąta widzenia. Na samym środku siatki Amslera jest punkt, w który jednym okiem patrzy osoba badana (później badane jest drugie oko). Taki test można przejść u lekarza, a także przeprowadzić go samemu w domu, za pomocą dostępnych testów. Aby go wykonać poprawnie, trzeba pamiętać, aby:

  • wykonywać test w okularach przepisanych przez lekarza, jeśli się takie posiada;
  • obserwować punkt na środku siatki Amslera z odległości 30 centymetrów;
  • oko powinno być nieruchomo wpatrzone w punkt na środku;
  • najpierw zasłonić jedno oko i nim obserwować siatkę Amslera;
  • później zasłonić drugie oko i tylko nim obserwować siatkę.

Badanie Amslera może być także testem monitorującym już zdiagnozowane zaburzenie dotykające plamki żółtej. Wykonuje się je regularnie, aby w porę zauważyć pogorszenie wzroku.

W przypadku zdrowych oczu, widok kwadratu nie będzie zaburzony. Jednak w przypadku schorzeń dotykających plamki żółtej (a także innych schorzeń dotykających siatkówki oka, nerwu wzrokowego czy przysadki mózgowej), można spodziewać się zniekształceń wzoru (wyginanie lub skręcanie się linii, złudzenia, że małe kwadraciki różnią się od siebie wielkością) lub pojawienia się tzw. mroczków, rozmywania się linii i ich znikania. Jeśli takie problemy zostaną zauważone na badaniu w domu, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem okulistą. Im szybciej nieprawidłowości w obrębie oczu będą diagnozowane, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się je zatrzymać.

Siatka Amslera bywa obecnie wykorzystywana w wersjach kolorowych, np. niebieskiej i żółtej. Taki dobór kolorów pozwala na diagnozę schorzeń dotykających połączeń między mózgiem a okiem, siatkówki oka, nerwu wzrokowego oraz przysadki mózgowej. Wykorzystuje się także wersję z białymi liniami na czarnym tle.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Badanie plamki żółtej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze