Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Kiedy powinieneś zacząć kontrolować poziom cholesterolu?

Avatar placeholder
19.02.2018 11:42
Badanie krwi na cholesterol
Badanie krwi na cholesterol (123rf)

Mimo że potocznie mówimy o poziomie jednego cholesterolu, warto pamiętać, że występuje on pod postacią dwóch frakcji: HDL i LDL. Pierwsza z nich nazywana jest ”dobrym” cholesterolem, druga zaś ”złym”. Utrzymanie zdrowego serca będzie zatem zależało nie od samej zawartości cholesterolu całkowitego, ale różnicy między poziomami HDL i LDL.

1. Czynniki wpływające na poziom cholesterolu

Głównym winowajcą problemów z krążeniem jest nieodpowiedni styl życia. Brak aktywności fizycznej, spędzanie większości czasu w pozycji siedzącej (w pracy, przed telewizorem), a w międzyczasie nerwowe bieganie między domem, biurem a supermarketem – to wszystko sprawia, że organizm staje się ospały, spłyca się oddech, a serce pracuje intensywniej.

Poza tym na kondycję układu krwionośnego wpływa dieta. Wiele osób dla zaoszczędzenia czasu stawia na fast foody albo dania instant, a kiedy już ma czas na posiłek, sięga po tłuste mięsa. Wszystkie te produkty spożywane bezładnie i zbyt często mogą mieć negatywny wpływ na organizm, ponieważ zawierają tłuszcze nasycone, a nawet tłuszcze trans. Te ostatnie obecne są także w różnego rodzaju wyrobach cukierniczych, w których wykorzystano częściowo utwardzone oleje roślinne.

Na niepokojący poziom cholesterolu, a w konsekwencji także na dolegliwości związane z sercem, wpływać mogą również używki. Nadmiar kawy, uzależnienie od papierosów i nadużywanie alkoholu może doprowadzić do arytmii oraz zwężenia naczyń wieńcowych.

Zobacz film: "Czym jest łuszczyca?"

Jak się okazuje, wysoki poziom cholesterolu może być wynikiem obciążenia genetycznego. Lekarze rozpoznają je wtedy, gdy, mimo prowadzenia aktywnego trybu życia oraz zachowania odpowiedniej diety, cholesterol pozostaje na tym samym, wysokim poziomie. Może on także drastycznie wzrosnąć przy równoczesnych dolegliwościach związanych z niewydolnością nerek, otyłością czy cukrzycą typu 2.

2. Objawy podwyższonego poziomu cholesterolu

Badaniu krwi należy poddawać się profilaktycznie w celu sprawdzenia poziomu cholesterolu w naszym organizmie. Podwyższony cholesterol nie daje początkowo żadnych objawów. Tylko poprzez badanie krwi jesteśmy w stanie sprawdzić jego poziom.

Jeśli zaniedbamy regularną kontrolę, problem nasili się, nadmiar cholesterolu będzie odkładał się w naczyniach krwionośnych, prowadząc z czasem do miażdżycy.

3. Profilaktyka

Jeżeli podejrzewamy wysoki poziom cholesterolu w naszym organizmie z racji wystąpienia typowych objawów, a styl naszego życia pasuje do przedstawionego profilu, warto zadbać o badania kontrolne, czyli tak zwany lipidogram.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby wykonać go jeszcze przed pierwszymi symptomami, zwłaszcza gdy jest się w grupie ryzyka. Lipidogram dotyczy wszystkich kobiet, które ukończyły 45. rok życia i mężczyzn po 35. roku życia. Pierwsze badanie powinno być jednak przeprowadzone w wieku ok. 20 lat. Jeśli wynik jest prawidłowy, należy powtarzać badanie co 5 lat.

W przypadku osób chorych na cukrzycę, pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, osób palących papierosy czy należących do rodzin obciążonych chorobami układu krążenia, lipidogram należy wykonać po raz pierwszy jak najwcześniej i badanie powtarzać nawet co roku.

Według WHO leczenie zbyt wysokiego poziomu cholesterolu można odbyć bez pomocy farmaceutyków. Wystarczy zmiana nawyków żywieniowych i trybu życia, a także porzucenie używek, takich jak papierosy. Dietę warto wzbogacić o produkty zawierające sterole roślinne obniżające poziom cholesterolu, jak na przykład funkcjonalne margaryny Optima Cardio lub Optima Cardio Potas+. 5 porcji warzyw i owoców dziennie zapewnia odpowiednią porcję antyoksydantów i błonnika. Jest to bogactwo kwasów omega-3 i potasu.

Wczesne rozpoznanie podwyższonego poziomu cholesterolu jest bardzo ważne. Im wcześniej go wykryjemy, tym szybciej i skuteczniej podmiemy z nim walkę. Dzięki temu na ścianach naczyń krwionośnych nie będzie gromadził się cholesterol, a blaszka miażdżycowa nie powstanie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze