Trwa ładowanie...

Kolka żółciowa - kamica żółciowa, powikłania, postępowanie w napadzie

Kolka żółciowa to jeden z charakterystycznych objawów kamicy żółciowej. Pomiędzy kolejnymi atakami chory nie skarży na żadne dolegliwości, ewentualnie czasem pojawia się lekki ból brzucha. Napad kolki żółciowej pojawia się znienacka, przeważnie rankiem lub nocą. Objawia się intensywnym bólem przy prawym łuku żebrowym lub w okolicy pępka. Niekiedy promieniuje on ku tyłowi lub ku prawej łopatce. Dolegliwościom bólowym towarzyszyć mogą także nudności i wymioty oraz uczucie wzdęcia brzucha. Chory bardzo cierpi i jest niespokojny.

spis treści

1. Kolka żółciowa - kamica żółciowa

Kamica żółciowa to jedna z najczęściej występujących chorób jamy brzusznej. Polega na tworzeniu się w pęcherzyku żółciowym lub rzadziej w drogach żółciowych złogów, nazywanych kamieniami. Kamica żółciowa częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Jej występowaniu sprzyja: otyłość, średni i starszy wiek, czynniki hormonalne (np. przebyte ciąże), zaburzenia metaboliczne (np. cukrzyca), przewlekłe choroby przewodu pokarmowego, resekcja żołądka lub jelita, leki (np. tabletki antykoncepcyjne). Kamienie żółciowe tworzą się przeważnie w pęcherzyku żółciowym. Duże znaczenie w powstawaniu złogów ma zagęszczenie i zastój żółci pęcherzykowej, który prowadzi do wytrącania się z żółci cholesterolu i bilirubiny. Kamienie żółciowe zbudowane są w różnych proporcjach z: cholesterolu, barwników żółciowych, białek i nieorganicznych jonów.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Kamienie w pęcherzyku żółciowym mogą podrażniać błonę śluzową pęcherzyka, wywołując jej odczyn zapalny, który skutkuje wydzielaniem wapnia odkładającego się w kamieniach. Kamienie żółciowe mogą wywoływać silne bóle kolkowe. Nawet zmiana pozycji przez chorego nie łagodzi bólu. Napad kolki żółciowej z reguły występuje kilka godzin po spożyciu tłustych i ciężkostrawnych pokarmów, takich jak np. smażone mięso, jaja sadzone, śmietana, czekolada. Atak kolki wynika z rozciągania się ściany pęcherzyka żółciowego z powodu zastoju żółci. Czasami kolka żółciowa spowodowana jest dużym wysiłkiem fizycznym, wstrząsami ciała lub silnymi emocjami. Zastój żółci wywołany jest najczęściej przez zaklinowanie się szyjki pęcherzyka lub przewodu pęcherzykowego kamieniem.

2. Kolka żółciowa - powikłania

Ból, który towarzyszy napadowi kolki, ustępuje zwykle po przesunięciu się kamienia w pęcherzyku żółciowym. Czasami jednak dochodzić może do przedłużania się bólu, ponieważ kamień zaklinowuje szyjkę pęcherzyka. W pęcherzyku żółciowym narasta wówczas zastój żółci. Zastoinowa, coraz bardziej zagęszczona żółć drażni błonę śluzową pęcherzyka i wywołuje w końcu ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. Objawami zapalenia woreczka żółciowego są: gorączka do 39ºC, stały ból brzucha, ból występujący przy ucisku w okolicy prawego podżebrza, wzrost leukocytów we krwi, czasami zażółcenie powłok ciała. Jeśli kamień nie przesunie się, mogą rozwinąć się dalsze powikłania zapalenia pęcherzyka, takie jak: wodniak pęcherzyka żółciowego, ropniak pęcherzyka żółciowego, przebicie pęcherzyka żółciowego, zapalenie otrzewnej. Takie powikłania wymagają szybkiej interwencji chirurga.

3. Kolka żółciowa - postępowanie w napadzie

Jeśli występuje napad kolki żółciowej, do chorego należy wezwać pogotowie ratunkowe. Leczenie kolki polega na pozajelitowym podawaniu leków rozkurczowych i przeciwbólowych. W przypadku niepowikłanego napadu kolki żółciowej można rozgrzać bolesne miejsce poduszką elektryczną lub ciepłym termoforem. Warto też na kilkanaście godzin powstrzymać się od jedzenia i ograniczyć się wyłącznie do picia płynów. Po ustąpieniu bólu kolkowego należy podawać łagodne leki rozkurczowe w tabletkach lub w czopkach doodbytniczych przez okres co najmniej dwóch tygodni. Między napadami kolki żółciowej ważne jest stosowanie lekkostrawnej diety i unikanie alkoholu. Warto też przyjmować leki pobudzające wytwarzanie i usuwanie żółci – dostępne w aptece bez recepty. Leki te zwalczają zastoje żółci i oczyszczają drogi żółciowe.

Objawowa kamica żółciowa, która skutkuje wieloma dolegliwościami, m.in. silnymi napadami kolki, powinna być leczona chirurgicznie. Operację przeprowadza się w przypadku: ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, kamica przewodowa, zapalenie otrzewnej, wodniak i ropniak pęcherzyka żółciowego. Podczas klasycznego zabiegu pacjenta otwiera się poprzez cięcie skórne zlokalizowane pod prawym łukiem żebrowym, a następnie usuwa pęcherzyk żółciowy. Operację można wykonać również metodą laparoskopową, która skraca okres rekonwalescencji pacjenta i daje lepsze niż tradycyjna operacja efekty kosmetyczne. Niektórzy pacjenci walczą z kamicą żółciową poprzez rozpuszczanie złogów w pęcherzyku żółciowym za pomocą doustnych leków zawierających kwas ursodeoksycholowy, który obniża wysycenie żółci cholesterolem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Diagnostyka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza