Trwa ładowanie...

Koronawirus. SARS-CoV-2 nie można się zrazić przez dotykanie zainfekowanej powierzchni. Nowe badania

Koronawirusem nie zarażamy się poprzez dotykanie powierzchni. Nowe badania
Koronawirusem nie zarażamy się poprzez dotykanie powierzchni. Nowe badania (123 rf)

Eksperci z Uniwersytetu Kalifornijskiego uważają, że koronawirus pozostawiony na powierzchniach, takich jak włączniki światła czy klamki drzwi, nie jest wystarczająco silny, aby można było się nim w ten sposób zarazić.

1. SARS-CoV-2 nie zaraża przez powierzchnię

Jeszcze na początku pandemii naukowcy twierdzili, że dotknięcie powierzchni, a następnie przyłożenie rąk do ust i twarzy może zwiększyć ryzyko zarażenia się koronawirusem. Eksperci z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili badania, z których wynika, że wirus pozostawiony w miejscach takich jak włącznik światła czy klamka od drzwi jest zbyt słaby, aby ludzie mogli się nim zarazić.

Monica Gandhi, profesor medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w rozmowie z portalem naukowym "Nautilus" tłumaczyła to następująco:

"Wirus nie rozprzestrzenia się przez powierzchnie. Na początku pandemii obawiano się o przeniesienie wirusa na człowieka w ten sposób. Teraz wiemy, że przyczyną rozprzestrzeniania się nie jest dotykanie powierzchni, a następnie dotykanie oka. Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez bliskość z kimś, kto wypluwa wirusa z nosa i ust, w większości przypadków nie wiedząc, że to robi" - wyjaśniła.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Z wcześniejszych informacji udzielanych przez naukowców wynikało, że wirus może żyć na powierzchni do trzech dni. Konsekwencją takiego myślenia było wprowadzenie środków do dezynfekcji w miejscach publicznych, a właściciele sklepów zachęcali ludzi, aby nie dotykali niczego, czego nie zamierzają kupić. Wypowiedź profesor Gandhi sugeruje, że środki takie jak ciągłe spryskiwanie powierzchni sprayem antybakteryjnym mogą być niepotrzebne w walce z wirusem.

Koronawirusem nie zarażamy się poprzez dotykanie powierzchni
Koronawirusem nie zarażamy się poprzez dotykanie powierzchni (123 rf)

2. Maski skuteczne w walce z COVID-19

Profesor Gandhi dodała również, że maski są skuteczne w walce z koronawirusem, ponieważ kropelki wirusa "nie mogą przedostać się przez włókna". Jej zdaniem ​​najłatwiejszym sposobem na złapanie koronawirusa jest "wystawienie się na kontakt z czyjąś wydzieliną z ust i nosa".

W marcu, gdy SARS-CoV-2 dopiero zaczął rozprzestrzeniać się w Europie, jedno z badań wykazało, że koronawirus może przetrwać na twardych powierzchniach, takich jak plastik i stal nierdzewna do 72 godzin. Jednocześnie badania, które zostały opublikowane w "The Lancet" sugerowały, że cząsteczki wirusa pozostawione na powierzchniach niosą ze sobą niewielkie ryzyko infekcji. Obecnie uważa się, że wirus rozprzestrzenia się przez kropelki, wydzielane podczas kichania lub kasłania, a ryzyko zarażenia się nim przez powierzchnie jest niewielkie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze