Trwa ładowanie...

"Narodowa kwarantanna jest konieczna". Prof. Boroń-Kaczmarska nie wierzy, że Polacy się dostosują

Avatar placeholder
18.12.2020 13:25
Gdańsk. Mobilny punkt testowania na obecość SARS-CoV-2 (fot. Piotr Hukalo)
Gdańsk. Mobilny punkt testowania na obecość SARS-CoV-2 (fot. Piotr Hukalo) (EAST NEWS)

- Narodowa kwarantanna i nowe rygory są konieczne. Powinny być wprowadzone już kilka tygodni wcześniej. Dziś nie wierzę, że Polacy zastosują się do zaleceń MZ w czasie świąt i sylwestra, co może skutkować wyższą liczbą zakażeń po świętach i na początku roku. Wciąż brak nam społecznej odpowiedzialności - komentuje prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka w dziedzinie chorób zakaźnych.

1. "Wprowadzenie narodowej kwarantanny było konieczne"

W najnowszym raporcie Ministerstwa Zdrowia czytamy o 11 013 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarły 122 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 304 osoby. Razem to 426 ofiar śmiertelnych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej ogłosił przedłużenie obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 oraz narodową kwarantannę, która potrwa co najmniej do 17 stycznia i poszerza aktualne rygory. Od końca grudnia m.in. ponownie zostaną zamknięte galerie handlowe, funkcjonowanie hoteli będzie mocno ograniczone, zamknięte będą stoki narciarskie, a także zostanie wprowadzona 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Minister powiedział, że apele to za mało. Nowe obostrzenia mają nie tylko ograniczyć transmisję wirusa, ale również usprawnić rozpoczynający się w styczniu proces szczepień przeciwko COVID-19.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Dr Grzesiowski mówi co zrobić, aby święta Bożego Narodzenia spędzić bezpiecznie (WIDEO)"

Jak na liczbę nowych zakażeń mogą wpłynąć nowe obostrzenia i czy mogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się trzeciej fali COVID-19, którą zapowiadają eksperci? Pytamy prof. Annę Boroń-Kaczmarską, specjalistkę w dziedzinie chorób zakaźnych.

- Wprowadzenie narodowej kwarantanny i poszerzenie obostrzeń było konieczne i pilne, ponieważ widzimy, że od kilku tygodni liczba zakażeń SARS-CoV-2 utrzymuje się na podobnym poziomie. Poza tym wciąż obserwujemy niestosowanie się społeczeństwa do zasad, choćby do zachowania dystansu społecznego – mówi.

- Jest duża szansa, że dzięki nim trzeci rzut COVID-19 nie będzie tak silny, jak drugi. W połączeniu ze sprawnie przeprowadzonymi szczepieniami, do których, miejmy nadzieję, przystąpi jak najwięcej obywateli, ta strategia może przynieść pozytywne efekty, jednak pod warunkiem, że będzie konsekwentnie realizowana przez całe społeczeństwo – tłumaczy specjalistka.

Jednocześnie podkreśla, że obostrzenia, które zapowiedział rząd, powinny obowiązywać przez ostatnie tygodnie oraz w okresie świąt, a nie dopiero od nowego roku.

2. "Nie wierzę, że Polacy będą przestrzegać zaleceń"

Prof. Boroń-Kaczmarska krytycznie odniosła się do kwestii stosowania się Polaków do zaleceń rządu i Ministerstwa Zdrowia na okres Świąt Bożego Narodzenia i sylwestra. Przypomnijmy, że zgodnie z nimi spotkania rodzinne podczas świąt nie powinny być większe niż 5 osób włącznie z domownikami. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

- Niestety nie wierzę, że Polacy zastosują się do tych zaleceń, co oczywiście może skutkować wyższą liczbą zakażeń po świętach i na początku roku. Obserwuję w naszym społeczeństwie dużą niefrasobliwość i brak poczucia wspólnej odpowiedzialności. Jeśli nie mamy odgórnie narzuconych obostrzeń zagrożonych sankcjami, nie stosujemy się do zasad. To jedna z przyczyn, przez którą nie radzimy sobie dobrze z pandemią – mówi prof. Boroń-Kaczmarska.

Jednocześnie specjalistka tłumaczy, że nowe restrykcje nie mogą obowiązywać zbyt długo, ponieważ odbijają się one na zdrowiu obywateli z innej strony.

- Rygory są konieczne, ale nie możemy ich przeciągać, ponieważ upadnie gospodarka i nasze zdrowie psychiczne. Te dwa czynniki odgrywają niezwykle ważną rolę dla ogólnego zdrowia społeczeństw. Jestem zatem za wprowadzeniem rygorów na kolejne tygodnie i okres pierwszych szczepień, ale później musimy zawalczyć o to, by zachowywać się odpowiedzialnie wobec reszty ludzi – tłumaczy specjalistka.

- Bardzo dużo mówimy ostatnio o negatywnym wpływie lockdownu na zdrowie psychiczne, szczególnie dzieci. Znacznie wzrosła też liczba sprzedawanych środków uspokajających. Życie w ciągłych obostrzeniach na dłuższą metę grozi katastrofą społeczną – dodaje.

3. "Szczepienia to jedyna szansa, ale obawiam się, że wielu Polaków z nich nie skorzysta"

Pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce zostały zapowiedziane na styczeń. Minister Niedzielski podczas ostatniej konferencji po raz kolejny apelował, że nie przyniosą one pozytywnych efektów, jeśli nie przystąpi do nich większość obywateli. Zachęcał również do uświadamiania sceptyków o skuteczności szczepień w walce z pandemią.

- Oczywiście, że są wątpliwości co do stuprocentowej skuteczności szczepionek przeciwko COVID-19, które już są stosowane, ponieważ powstawały bardzo szybko. Poza tym te preparaty mogą nie być bezpieczne np. dla pacjentów onkologicznych. Mimo to, ogólnokrajowe szczepienia to jedyna nadzieja na wypracowanie odporności populacyjnej, która pomoże nam walczyć z pandemią – mówi prof. Boroń-Kaczmarska.

- Obawiam się jednak, że wielu Polaków, co więcej również ze środowiska medycznego, nie będzie chciało skorzystać ze szczepionki. Narodowa walka z COVIDEM-19 będzie się więc wydłużać. Pozostanie nam inna forma ochrony, czyli zabezpieczenia mechaniczne (maseczki, dezynfekcja, dystans), ale praktyka pokazuje, że w tej kwestii również nie jesteśmy konsekwentni, co nasuwa na myśl jedynie pesymistyczne scenariusze. Apeluję zatem po raz kolejny o zbiorową odpowiedzialność i przystąpienie do szczepień - puentuje specjalistka..

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze