Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Krioterapia - charakterystyka, przeciwwskazania, terapia bólu

Avatar placeholder
30.03.2021 17:10
Krioterapia - charakterystyka, przeciwwskazania, terapia bólu
Krioterapia - charakterystyka, przeciwwskazania, terapia bólu

Krioterapia jest wszechstronną metodą leczenia, łagodzenia dolegliwości oraz sposobem na relaks i dobrą kondycję psychofizyczną. Krioterapia jest też jedną z metod leczenia bólu, która wykorzystuje niskie temperatury, by łagodzić podrażnienie nerwów. Wykorzystuje się ją także w leczeniu niektórych typów nowotworów i w dermatologii. Rozróżniamy krioterapię miejscową i ogólną.

spis treści

1. Wskazania do krioterapii

Krioterapia jest najczęściej wykonywana w celu leczenia bólu. W czasie krioterapii wprowadza się sondę do tkanek obok dokuczającego nerwu. Temperatura w sondzie obniża się do takich wartości, by zamrozić nerw, co likwiduje bolesne podrażnienie nerwów. Krioterapia jest stosunkowo bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia miejscowego podrażnienia nerwów.

Krioterapia może być wykorzystywana w leczeniu dolegliwości, które powstają pod wpływem podrażnienia pojedynczych nerwów. Obejmuje to łagodne podrażnienia nerwów i zespoły uciskowe nerwów. Przykłady to: podrażnienie nerwów między żebrami, pośladkowe zespoły uciskowe, nerwiak biodrowo-pachwinowy, nerwiak podbrzusza, ucisk nerwu skórnego bocznego uda i między palcami.

Zobacz film: "Co oznacza ból stawów? [Specjalista radzi]"

Krioterapia może pozostawić po sobie dolegliwości w postaci drętwienia, mrowienia, zaczerwienienia lub podrażnienia skóry. Zwykle są to zmiany czasowe. Zabiegi krioterapii są zazwyczaj przeprowadzane w gabinecie lekarskim.

2. Kiedy nie stosować krioterapii

Krioterapia ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu, jednak istnieją pewne jednostki chorobowe i stany, które stanowią przeciwwskazanie do krioterapii. Pacjenci z zaburzeniami krążenia, problemami z oddychaniem, w ciężkim stanie klinicznym oraz ze zmianami ropnymi i zapalnymi na skórze nie powinni być poddawani krioterapii.

Ponadto chorzy z zaostrzeniem astmy, z zapaleniem mięśnia sercowego oraz z ciężkimi schorzeniami dróg oddechowych powinni unikać ekstremalnie niskich temperatur, a więc również krioterapii. Krioterapia przeciwwskazana jest u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca, z odmrożeniami na ciele. W związku z tym, że zabieg krioterapii (w przypadku poddawania leczniczemu działania zimnem większych rejonów ciała) przeprowadzany jest w małych komorach, wszyscy cierpiący na klaustrofobię bądź mających obawy przed małymi pomieszczeniami powinni wybrać inne metody leczenia i formy relaksu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Jak wygląda zabieg krioterapii

Krioterapia ogólna to poddanie działaniu niskiej temperatury sięgającej nawet -150 stopni Celsjusza całego ciała na kilka minut. Zimno działa na organizm mobilizująco w przeciwieństwie do krioterapii miejscowej, która miejscowo doprowadza do destrukcji tkanek pod wpływem bardzo niskich temperatur.

Krioterapia ogólna zawdzięcza swoje lecznicze właściwości odpowiedzi organizmu na niską temperaturę. W pierwszej fazie naczynia krwionośne się obkurczają, by następnie ulec rozszerzeniu i dostarczać, bogatą w tlen i składniki odżywcze, krew do wszystkich tkanek organizmu. Krioterapia wykorzystywana jest w leczeniu schorzeń reumatologicznych, w niedoborach odporności, ponieważ poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego.

Zobacz także:

Krioterapia miejscowa wykorzystywana jest nie tylko w leczeniu bólu różnego pochodzenia opornego na leczenie zachowawcze, ale także w terapii zmian skórnych, zmian powstałych na błonach śluzowych oraz jako metoda leczenia zmian nowotworowych w obrębie jamy brzusznej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Witrektomia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze