Przejdź na WP

Stosowanie kwasu foliowego

Kwas foliowy należy do witamin z grupy B, czyli witamin rozpuszczalnych w wodzie. Produkty spożywcze, które obfitują w ten składnik to warzywa liściaste (szpinak, sałata, brokuły), szparagi, owoce (banany, melony, cytryny), groszek, drożdże, grzyby, mięso (wątróbka), sok pomarańczowy i pomidorowy...

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

spis treści

1. Właściwości kwasu foliowego

Kwas foliowy jest witaminą biorącą udział w prawidłowym przebiegu rozwoju człowieka. Reguluje produkcję materiału genetycznego DNA, nowych komórek organizmu, w tym komórek krwi odpowiedzialnych za transportowanie tlenu. Niedobór tej witaminy może objawiać się bladością skóry, zmęczeniem, problemami z koncentracją.

2. Przyjmowanie kwasu foliowego

- Duże ilości kwasu foliowego przyjmowane w postaci suplementów lub wraz z pełnowartościową dietą zapobiegają wielu schorzeniom. Składnik stosuje się także jako kuracje, gdy dolegliwości już się pojawią. Osoby, u których zdiagnozowano: niedobory tej witaminy, anemię, zespół złego wchłaniania muszą pamiętać o dodatkowej dawce witaminy.

- Przyjmowanie suplementu zaleca się także osobom, które chorują na następujące choroby:

- O kwasie foliowym muszą pamiętać także kobiety starające się o potomka i kobiety w ciąży. Kwas foliowy w ciąży zapobiega poronieniem, wadom wrodzonym płodu między innymi rozszczepieniu kręgosłupa.

- Ustalono, że kwas foliowy może zapobiegać następującym chorobom:

Zatem witamina może być stosowana zapobiegawczo u ludzi w grupie ryzyka zachorowania na wyżej wymienione choroby.

- Witamina B9 jest zalecana również przy:

Jeśli nie jesteś pewny, czy pojawiające się symptomy mają związek akurat z niedoborem kwasu foliowego lub innych witamin, warto skonsultować się z lekarzem, który podpowie, czy kwas foliowy będzie receptą na poprawę kondycji zdrowotnej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy