Trwa ładowanie...

Zespół złego wchłaniania

Zespół złego wchłaniania pojawia się, gdy w jelicie cienkim zaburzona zostaje prawidłowa absorpcja składników odżywczych zawartych w pożywieniu. Powstaje wskutek wielu chorób, takich jak choroba trzewna, przewlekłe zapalenie trzustki czy nietolerancja laktozy. Inne przyczyny pojawienia się zespołu to niektóre operacje układu trawiennego, infekcje pasożytnicze, predyspozycje genetyczne lub alkoholizm. Aby wspomóc leczenie choroby, należy wprowadzić kilka zmian w codziennej diecie.

spis treści

1. Przyczyny i objawy zespołu złego wchłaniania

Tego rodzaju problemy żołądkowe polegają na częściowym lub całkowitym ograniczeniu wchłaniania wszystkich składników odżywczych. Mogą także dotyczyć konkretnego składnika, np. węglowodanów, kwasów tłuszczowych, witamin czy białka. W prawidłowo funkcjonującym układzie trawiennym wchłanianie większości składników ma miejsce w jelicie cienkim. Jednak każda nieprawidłowość dotycząca tego narządu może zablokować ten proces. Zespół może także pojawić się wraz z chorobami upośledzającymi prawidłowe mieszanie pogryzionego pożywienia z sokami trawiennymi i kwasami. Ma to miejsce na przykład wtedy, gdy fragment żołądka został wycięty.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Rodzaj i intensywność objawów zespołu zależą od przyczyn, wieku chorego, historii choroby i od wielu innych czynników. Objawy mogą się wcale nie pojawiać lub mogą być niezauważalne, czasami są łagodne, a czasami bardzo intensywne. Symptomy tej choroby to:

2. Diagnostyka zespołu złego wchłaniania

Zespół prowadzi do powstania poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak:

 • niedobór witamin i minerałów,
 • niedożywienie,
 • osteoporoza,
 • wady wrodzone,
 • poronienia,
 • anemia,
 • zaburzenia pracy serca,
 • kamienie w nerkach,
 • kamienie żółciowe.

Prawidłowo postawiona diagnoza jest niezbędna, by możliwe było rozpoczęcie skutecznego leczenia. Badania, które może zalecić lekarz, to:

 • tomografia komputerowa brzucha,
 • test na tolerancję laktozy,
 • biopsja jelita cienkiego,
 • test Schillinga (ocenia wchłanianie witaminy B12),
 • badanie kału (na obecność pasożytów i podwyższoną ilość tłuszczu),
 • test stymulacji sekretyną,
 • prześwietlenie promieniami Roentgena jelita cienkiego.

3. Leczenie zespołu złego wchłaniania

Zastosowane leczenie będzie zależeć od przyczyny, wieku oraz historii choroby. Kuracja opiera się na leczeniu choroby, która zaburza prawidłową absorpcję składników odżywczych. Zatem w przypadku stanu zapalnego jelit skuteczne mogą być antybiotyki. Czasami konieczne jest leczenie chirurgiczne. Terapia zazwyczaj obejmuje także uzupełnienie niedoboru witamin i minerałów suplementami diety. Także zmiany w codziennej diecie są potrzebne. Jeśli konkretny rodzaj jedzenia podrażnia i uszkadza jelita, należy wyeliminować go z jadłospisu. Na przykład chory musi zastosować dietę bezglutenową, jeśli to właśnie gluten powoduje problemy żołądkowe.

Omawiane zaburzenie może dotyczyć każdego – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zespół złego wchłaniania u niemowląt i dzieci jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ w okresie dorastania młody organizm potrzebuje dużych ilości składników odżywczych do prawidłowego rozwoju.

Ważne jest, by zdiagnozować zespół złego wchłaniania, gdy stosowane są leki dojelitowe. W takim przypadku leczenie współistniejących schorzeń nie ma miejsca, ponieważ zastosowane leki nie są wchłaniane do krwiobiegu i w ten sposób przechodzą przez układ pokarmowy bez działania terapeutycznego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza