Latem uważaj na piwo z cytrusami

Lato dopiero się rozpoczyna. Leżąc na plaży podczas gorącego dnia, chętnie sięgamy po zimny napój. Relaks przy orzeźwiającym piwie z limonką? Czemu nie. Szczególnie, że na myśl przychodzi nam popularna reklama, schłodzonej butelki piwa serwowana w nietypowy sposób, czyli z cząstką cytryny lub limonką w szyjce butelki. Lepiej zmień swoje smakowe upodobania. Połączenie limonki i słońca prowadzi do bardzo niebezpiecznych poparzeń. Nie wierzysz? To przeczytaj, jak to działa.

Limonka i słońce połączenie bardzo niebezpieczne

Kto jeszcze nie widział skutków oparzeń przez limonkę i słońce, może wpisać na Instagramie hasztag limeburn. Zdjęć ostrzegających przed cytrusem pojawia się coraz więcej. Widok z pewnością odstraszy niejednego miłośnika tego orzeźwiającego owocu. Konsekwencje zdrowotne są bardzo poważne. Dlaczego tak się dzieje?

Sprawdź, jak się ochronić przed upałami ⬇

Sok z cytusów a słońce

Jeśli rozlejemy na skórze sok z limonki i wystawimy ją na działanie słońca, możemy doznać poważnych poparzeń, a skóra odbarwi się w tym miejscu nawet na wiele lat.

Reakcja ta nosi nazwę "Phytophotodermatitis", czasami określana jest jako "Margarita photodermatitis", ponieważ jej ofiarami są często osoby przygotowujące margaritę na świeżym powietrzu w słoneczne dni. Na początku objawy podobne są do zwykłego poparzenia słonecznego: pieczenie, swędzenie, czerwony obrzęk. Nie dajmy się zwieść.

Silne poparzenie (nawet drugiego stopnia) mogą zostawić długotrwałe blizny. A do nieszczęścia nie potrzeba wiele, wystarczy że oblejemy się drinkiem z limonką, będziemy wciskać sok do sałatki, czy na rybę z grilla. Sok w okresie letnim jest szczególnie niebezpieczny.

Jak to działa?

Phytophotodermatitis to świetlne zapalenie skóry wywołane substancjami pochodzenia roślinnego, w tym przypadku limonki, które występuje po zbyt długim poddawaniu skóry działaniu promieni UV. Może przydarzyć się każdemu, niezależnie od typu czy koloru skóry. Objawy pojawiają się najpóźniej do 72 godzin. Zabójcza dla naszej skóry jest nie tylko limonka. To dotyczy wszystkich cytrusów: pomarańczy, grejfrutów, cytryn,a nawet warzyw z rodziny selerowatych.

Jak się chronić?

Najlepszym sposobem jest świadomość niebezpiecznego związku soku z cytrusów i promieni słonecznych. Ponadto należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, dokładnego mycia rąk, naczyń, sztućców na których mógł pozostać sok.

Nie można zapomnieć o kremach ochronnych. Podczas gorących i słonecznych dni, należy zawsze stosować odpowiedni krem przeciwsłoneczny. Ważne by dobrać odpowiedni filtr do naszej skóry i by krem nie był przeterminowany. Kosmetyki, które pozostały nam z ubiegłego lata, należy wyrzucić. Zawarte w kremach substancje chroniące nie działają po upływie terminu ważności.

Limonki: korzyści zdrowotne, wartości odżywcze

Cytrusy te często dodaje się do potraw w celu podkreślenia smaku. Stanowią ważny element kuchni meksykańskiej, wietnamskiej i tajskiej. Uprawia się je...

Leczenie poparzeń

Leczenie oparzeń sokiem z cytrusów nie różni się niczym od innych ran wywołanych przez słońce. Wszystko zależy od stopnia obrażenia. W przypadku poparzenia owocami, należy skonsultować się z lekarzem. Oceni stan i przepisze odpowiednie lekarstwa oraz maści. Specjaliści odradzają zwlekania z podjęciem leczenia, ponieważ poparzenia goją się długo, a blizny pozostają na wiele lat.

Komentarze (40)
~baran-że-czytał
~baran-że-czytał 2 miesiące temu

Mimo świadomości ograniczonych własnych doświadczeń i braku szerokiej wiedzy w każdej dziedzinie, ten artykuł jest dla mnie wyjątkowo płytki. Pisząc o kremach, wypadało by mieć wiedzę jak one działają, i co może się w nich "zepsuć". Natomiast co do odczynu alergicznego na skórze wystawionej na długotrwałe opalanie, to trzeba być wyjątkowym brudasem (vide zdjęcia) by nie obmyć lepiących się łap. Dodatkowo (w tonie artykułu) można by też nabawić się pleśni, mogą wyrosnąć pieczarki w nawożonej szparze, bo wiadomo - dopiero wakacje, a do świąt i mycia jeszcze siła czasu!

Odpowiedz
~kosmetolog
~kosmetolog 2 miesiące temu

"Kosmetyki, które pozostały nam z ubiegłego lata, należy wyrzucić. Zawarte w kremach substancje chroniące nie działają po upływie terminu ważności. " =BZDURA! Nie wierzcie w te kłamstwo. chodzi tylko o to abyście kupili kolejne a producenci wyciągneli od was kasę!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.

Zdrowie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Radiolog Hutnik Pracownicy zakładów pogrzebowych pracujący przy zwłokach Technicy naprawiający windy Technicy pracujący przy medycznych urządzeniach wytwarzających promieniowanie jonizujące Technicy zajmujący się sprzętem chłodniczym Pielęgniarki...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Osoby niepełnosprawne nie mogą czasami wykonać najprostszych czynności. Dlatego też wymagają opieki. Jeżeli nie może się nimi zająć ktoś z rodziny, możliwe jest wynajęcie specjalnej opiekunki.

Zdrowie

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Kontroluj stres Stres wywiera destrukcyjny wpływ na organizm każdego człowieka. Czynnik ten może przyczynić się do osłabienia odporności organizmu. Tym samym zwiększa się podatność na choroby układowe. Z tego względu warto poznać tajniki radzenia sobie...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...