Trwa ładowanie...

Leczenie seniorów coraz droższe. Najkosztowniejsi są starsi mężczyźni

 Sylwia Stachura
Sylwia Stachura 09.12.2015 12:31
Leczenie seniorów coraz droższe. Najkosztowniejsi są starsi mężczyźni
Leczenie seniorów coraz droższe. Najkosztowniejsi są starsi mężczyźni (Źródło: 123rf)

Starzenie się społeczeństwa wymusi zwiększenie wydatków na leczenie seniorów – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. W 2030 roku będzie dwa miliony więcej pacjentów po 60. roku życia niż obecnie. Najdroższe jest leczenie mężczyzn.

1. Kosztowne starzenie

Za 15 lat w Polsce będzie ponad 9 milionów osób po sześćdziesiątce. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że fundusze na leczenie seniorów trzeba będzie zwiększyć o około 30 proc. Wzrost wydatków jest konieczny, aby zapewnić przynajmniej taki standard opieki zdrowotnej, jaki panuje obecnie.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, NFZ aktualnie wydaje około 3500 złotych rocznie na każdego pacjenta, którzy skończył 66 lat. To aż dwa razy więcej niż średni koszt leczenia jednego statystycznego chorego, który wynosi 1300 złotych na rok.

2. Na co potrzebne pieniądze?

Pieniądze są potrzebne na leczenie i opiekę nad osobami starszymi. NFZ przewiduje, że na leczenie szpitalne osób w podeszłym wieku w 2030 roku trzeba będzie wydać 3 miliardy złotych. Wydatki na leki wzrosną o około 1,2 miliarda złotych. Należy przygotować się też na to, że koszty na pielęgnację i opiekę nad osobami starszymi pochłoną nawet 1,5 miliarda złotych.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Coraz więcej środków będzie trzeba przeznaczyć na rehabilitację, uzdrowiska, ośrodki opieki paliatywnej i hospicja. Należy też pamiętać o tym, że potrzebni będą specjaliści z zakresu geriatrii. Obecnie jest ich 350, czyli na jednego lekarza przypada 20 tysięcy pacjentów. Brakuje też oddziałów geriatrycznych w polskich szpitalach.

3. Najdrożsi są starsi panowie

Z danych NFZ wynika, że najwięcej kosztuje leczenie mężczyzn po 78. roku życia. Każdego roku przeznacza się na ten cel 800 milionów złotych, a w 2030 roku wydatki wzrosną do 1,6 miliarda złotych. „Dziennik Gazeta Prawna” wylicza, że jeden mężczyzna w wieku 78 lat kosztuje obecnie NFZ około 4700 złotych rocznie (dla porównania wydatki na jedną kobietę w tym wieku to około 3200 złotych). Za piętnaście lat kwota się podwoi, czyli wyniesie 9400 złotych.

Na co chorują seniorzy? Zwykle mają kilka schorzeń jednocześnie, które znacznie ograniczają ich możliwości normalnego funkcjonowania. Osoby w podeszłym wieku najczęściej cierpią na zaburzenia pamięci, nadciśnienie, cukrzycę, nowotwory, choroby kości i stawów, depresję.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze