Leczenie seniorów coraz droższe. Najkosztowniejsi są starsi mężczyźni

Starzenie się społeczeństwa wymusi zwiększenie wydatków na leczenie seniorów – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. W 2030 roku będzie dwa miliony więcej pacjentów po 60. roku życia niż obecnie. Najdroższe jest leczenie mężczyzn.

Kosztowne starzenie

Za 15 lat w Polsce będzie ponad 9 milionów osób po sześćdziesiątce. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że fundusze na leczenie seniorów trzeba będzie zwiększyć o około 30 proc. Wzrost wydatków jest konieczny, aby zapewnić przynajmniej taki standard opieki zdrowotnej, jaki panuje obecnie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, NFZ aktualnie wydaje około 3500 złotych rocznie na każdego pacjenta, którzy skończył 66 lat. To aż dwa razy więcej niż średni koszt leczenia jednego statystycznego chorego, który wynosi 1300 złotych na rok.

Na co potrzebne pieniądze?

Pieniądze są potrzebne na leczenie i opiekę nad osobami starszymi. NFZ przewiduje, że na leczenie szpitalne osób w podeszłym wieku w 2030 roku trzeba będzie wydać 3 miliardy złotych. Wydatki na leki wzrosną o około 1,2 miliarda złotych. Należy przygotować się też na to, że koszty na pielęgnację i opiekę nad osobami starszymi pochłoną nawet 1,5 miliarda złotych.

Coraz więcej środków będzie trzeba przeznaczyć na rehabilitację, uzdrowiska, ośrodki opieki paliatywnej i hospicja. Należy też pamiętać o tym, że potrzebni będą specjaliści z zakresu geriatrii. Obecnie jest ich 350, czyli na jednego lekarza przypada 20 tysięcy pacjentów. Brakuje też oddziałów geriatrycznych w polskich szpitalach.

Najdrożsi są starsi panowie

Z danych NFZ wynika, że najwięcej kosztuje leczenie mężczyzn po 78. roku życia. Każdego roku przeznacza się na ten cel 800 milionów złotych, a w 2030 roku wydatki wzrosną do 1,6 miliarda złotych. „Dziennik Gazeta Prawna” wylicza, że jeden mężczyzna w wieku 78 lat kosztuje obecnie NFZ około 4700 złotych rocznie (dla porównania wydatki na jedną kobietę w tym wieku to około 3200 złotych). Za piętnaście lat kwota się podwoi, czyli wyniesie 9400 złotych.

Na co chorują seniorzy? Zwykle mają kilka schorzeń jednocześnie, które znacznie ograniczają ich możliwości normalnego funkcjonowania. Osoby w podeszłym wieku najczęściej cierpią na zaburzenia pamięci, nadciśnienie, cukrzycę, nowotwory, choroby kości i stawów, depresję.

Sylwia Stachura, ponad rok temu

Choroby wieku podeszłego

Komentarze (1)
~maga
~maga ponad rok temu

Starych ludzi , nasz nowy rząd - odeśle do gazu , może uda się reaktywować piece w Oświęcimiu Brzezince , tam były najlepsze ! Populistyczne obietnice , które nie przyczynią się do wzrostu dzietności , a wspomogą wyłącznie rodziny patologiczne , doprowadzą budżet Państwa - do upadku , a co za tym idzie - dla seniorów "mamony" już nie stanie ... Choroba Alzheimera - dosięga coraz większą ilość inteligentów ! Może czas pomyśleć - o kontrolowanej eutanazji ???

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroby wieku podeszłego
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Choroby wieku podeszłego
Choroby wieku podeszłego

Jak dobrze opiekować się seniorem?

. Jak opiekować się osobą w starszym wieku? Poczucie odpowiedzialności za stan bliskiej nam osoby, która w związku z wiekiem potrzebuje pomocy w codziennych (...) go do tego. Zachowanie sprawności fizycznej jest bardzo...

Choroby wieku podeszłego

Rola opiekuna w codziennym życiu chorego

podopiecznego w chorobie Kwestia odżywiania chorego jest sprawą bardzo istotną. Dieta powinna być ściśle dostosowana do jednostki chorobowej pacjenta. Menu

Choroby wieku podeszłego

Nie taka straszna starość

Nie taka straszna starość

, które mogą pomóc zmienić negatywne nastawienie do procesu starzenia się. Jak się okazuje, z wiekiem możemy dużo zyskać. W starym ciele młody duch (...) swojego życia w bardziej pozytywny sposób. Kiedy pojawiają się sytuacje stresowe,...

Choroby wieku podeszłego

Nietypowe oznaki demencji

Nietypowe oznaki demencji

tych siedmiu lat rozwinęła się choroba, na początku badania często zgłaszały uczucie depresji. Autorzy badań podejrzewają, że przyczyny leżące (...) dotyczącym zagadnień neurologicznych Jama Neurology wykazują, że takie zachowanie było...