Trwa ładowanie...

Lek na raka w leczeniu dziedzicznej demencji

Naukowcy odkryli, iż lek zatwierdzony w leczeniu raka może okazać się pomocny w walce z wrodzoną formą demencji...

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Czym jest otępienie czołowo-skroniowe?

Otępienie czołowo-skroniowe to postępująca, wrodzona choroba neurodegeneracyjna, na którą nie ma lekarstwa. Zazwyczaj diagnozuje się ją około 60 roku życia. Schorzenie charakteryzuje się stopniowym pogarszaniem zdolności do podejmowania decyzji, kontroli nad zachowaniem i zdolności mowy. W 25% przypadków otępienia czołowo-skroniowego przyczyną choroby jest genetyczna mutacja powodująca zmniejszenie produkcji GRN – białka regulującego wzrost komórek.

2. Lek na raka a demencja

Farmaceutykiem o potencjale w leczeniu otępienia czołowo-skroniowego jest lek należący do grupy inhibitorów deacetylazy histonowej. Lek ten został zatwierdzony w leczeniu T-komórkowego chłoniaka skóry. Z badań wynika, iż podnosi on poziom GRN i przywraca jego prawidłową produkcję. Fakt, iż lek ten jest już stosowany u ludzi może znacznie przyspieszyć badania nad jego zastosowaniem w leczeniu demencji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza