Trwa ładowanie...

Lek na zapalenie stawów w profilaktyce raka skóry

Zgodnie z wynikami przeprowadzonego badania, farmaceutyk stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów zmniejsza ryzyko raka skóry u osób ze zmianami przedrakowymi.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Lek na zapalenie stawów a rak skóry

Naukowcy z Uniwersytetu Alabamy dowodzą, iż lek na zapalenie stawów może znaleźć zastosowanie w zapobieganiu zachorowaniom na najpowszechniejsze typy złośliwych nowotworów skóry. U osób, u których pojawiły się alarmujące zmiany skórne, dzięki stosowaniu wspomnianego leku w 50-60% przypadków udało się zahamować rozwój raka kolczystokomórkowego oraz podstawnokomórkowego. Do powstawania nowotworów tego typu dochodzi w wyniku działania promieniowania ultrafioletowego.

2. Badania nad lekiem na zapalenie stawów

Zespół badawczy pod kierownictwem dermatologa - dr Craiga Elmetsa objął badaniami 240 osób w wieku 37-87 lat, u których wykryto zmiany przedrakowe. Badanych podzielono na dwie grupy, z których pierwsza otrzymywała lek na reumatoidalne zapalenie stawów, a druga stanowiła grupę kontrolną, otrzymującą placebo. Niemal przez rok monitorowano zmiany skórne pacjentów. Okazało się, iż wśród osób przyjmujących lek było o około 50% mniej przypadków rozwoju zmian w formy rakowe niż u pozostałych badanych.

3. Działanie leku na zapalenie stawów

Lek stosowany w reumatoidalnym zapaleniu stawów działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Należy do grupy inhibitorów enzymu COX-2, sprzyjającego powstawaniu nowotworów złośliwych. Niestety, stosowanie tego leku wiąże się z pewnymi skutkami ubocznymi. Wśród nich jest zwiększenie ryzyka udarów mózgu i zawałów serca. Z tego powodu FDA zaleciło przerwanie badań nad lekiem. Uważa się jednak, że przy zmniejszeniu dawek leku można by zaakceptować jego stosowanie u osób szczególnie zagrożonych rakiem skóry.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.