Trwa ładowanie...

Leki na kaszel wycofane. Pulneo, Fosidal, Eurespal, Eurefin, Elofen i Fenspogal znikają z aptek

Główny Inspektor Sanitarny podjął decyzję o wycofaniu syropów i tabletek na kaszel. Wśród nich są produkty przeznaczone dla dzieci. Zastrzeżenia dotyczą długiej listy produktów: Pulneo, Fosidal, Eurespal, Eurefin, Elofen i Fenspogal.

1. Wycofanie syropów na kaszel

Główny Inspektor Sanitarny zakwestionował jednocześnie aż 12 produktów leczniczych. Są to syropy na kaszel: Pulneo, Fosidal, Eurespal, Eurefin, Elofen i Fenspogal. Sprawdź, czy masz wycofane produkty w swojej apteczce. Należy zaprzestać ich stosowania, ponieważ mogą szkodzić zdrowiu.

Wycofanie dotyczy produktów, których substancja czynna to fenspiridi hydrochloridum (fenspiryd). W lutym 2019 r. wstrzymano podane leki w obrocie, a następnie cofnięto pozwolenia na obrót tymi produktami leczniczymi w Polsce. Korzystanie z fenspirydu jest zabronione na terenie całej Unii Europejskiej.

Zobacz film: "Syrop na kaszel. Obalamy mit"

Wycofane leki na kaszel to:

 • Eurespal 80 mg, w postaci tabletek powlekanych, którego podmiotem odpowiedzialnym jest Les Laboratoires Servier z przedstawicielem na terenie Polski Servier Polska Sp. z o.o, a importerami równoległymi są: Forfarm Sp. z o.o., InPharm Sp. z o.o., Delfarma Sp. z o.o., Laboratorium Galenowe Olsztyn Sp. z o.o.
 • Elofen 2 mg/ml, podmiot odpowiedzialny Polfarmex S.A, lek w postaci syropu
 • Eurefin 2 mg/ml, Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A., syrop
 • Fenspogal 2 mg/ml, podmiot odpowiedzialny Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy Galena
 • oraz syropy smakowe dla dzieci: Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml (podmiot odpowiedzialny Medana Pharma S.A.),
 • Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml (podmiot odpowiedzialny Medana Pharma S.A. (poprzednio: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.),
 • a także Pulneo 25 mg/ml, Pulneo 2 mg/ml, Pulneo o smaku coli 2 mg/ml - w przypadku tych trzech wariantów syropu Pulneo podmiotem odpowiedzialnym jest Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Leki z fenspirydem mogą powodować poważne zaburzenia akcji serca. Oprócz tego, skutkiem ubocznym może być senność, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, reakcje alergiczne. Zaburzenie czynności serca powodowane fenspirydem może być niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Wycofanie dotyczy wszystkich serii leków. Skutki uboczne fenspirydu były znane od dawna, ale późniejsze badania wykazały, że skala niekorzystnych zaburzeń może być większa, niż pierwotnie prognozowano. W efekcie szkody powodowane stosowaniem tego leku mogą być większe niż ewentualne korzyści.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza