Trwa ładowanie...

Leki przeciwpadaczkowe starej generacji a ryzyko miażdżycy

Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że chorzy na epilepsję, którzy przez długi czas przyjmowali leki przeciwpadaczkowe starej generacji mogą być bardziej narażeni na miażdżycę. Jest to choroba objawiająca się stwardnieniem tętnic. Ryzyko miażdżycy rośnie współmiernie do długości leczenia.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Badania nad wpływem leków przeciwpadaczkowych na rozwój miażdżycy

Mimo iż większość pacjentów dobrze reaguje na leczenie, u ponad 30% chorych dochodzi do napadów padaczkowych mimo przyjmowania leków. Wówczas konieczne jest długotrwałe stosowanie leków przeciwpadaczkowych. Niekiedy chorzy przyjmują leki przez całe życie. Tak długie leczenie może prowadzić do cukrzycy, chorób tarczycy, problemów psychiatrycznych oraz niepożądanych reakcji na leki. Już wcześniejsze badania sugerowały, że stosowanie leków przeciwpadaczkowych starej generacji może zmieniać szlaki metaboliczne i przyczyniać się do podwyższonego ryzyka problemów naczyniowych.

Tajwańscy naukowcy porównali wpływ różnych leków przeciwpadaczkowych starej generacji na rozwój miażdżycy. W badaniach uczestniczyło 160 dorosłych chorych na padaczkę, którzy wcześniej przez ponad dwa lata przyjmowali leki na padaczkę. W grupie kontrolnej znajdowało się 60 zdrowych osób. Za pomocą badania USG dokonano pomiaru rozwoju miażdżycy w tętnicach badanych osób. Okazało się, że u chorych na padaczkę, którzy stosowali leki starej generacji doszło do wyraźnych zmian w tętnicach, które mogą przyspieszać rozwój miażdżycy. Naukowcy podkreślają, że stosowanie nowych leków przeciwpadaczkowych może zminimalizować zaburzenia metaboliczne u chorych i zmniejszyć ryzyko miażdżycy podwyższone na skutek stosowania leków starej generacji.

Następny artykuł: Miażdżyca kończyn dolnych

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.