Trwa ładowanie...

Magnez na stres

Avatar placeholder
30.06.2015 08:18
Magnez na stres
Magnez na stres

Życie w dzisiejszych czasach bywa często stresujące. Niestety nie da się tego tak prosto zmienić, dlatego trzeba umieć sobie radzić ze stresem. Jak najbardziej pomocna jest w tym jak największa ilość odpoczynku, nawet, a może przede wszystkim tego aktywnego odpoczynku. Oprócz tego można stosować także specjalne zioła na stres czy dietę na stres. W badaniach klinicznych wykazano także pewne działanie magnezu, łagodzące stres i uspokajające.

1. Właściwości magnezu

Magnez to jeden z makroelementów naszego organizmu. Znajduje się w tkankach oraz płynie wewnątrzkomórkowym. Prawie połowa całej ilości tego pierwiastka znajduje się w układzie kostnym, 25% w układzie mięśniowym, reszta w innych tkankach. Prawidłowy poziom magnezu w surowicy krwi wynosi 1,4-2,1 mEq/l, a całkowita zawartość w organizmie waha się w granicach 20-25 g. Nie jest go więc mało. Do czego w takim razie jest on potrzebny? Magnez bierze udział w wielu procesach w naszym organizmie, jak np. syntezie DNA czy syntezie wysokoenergetycznych związków magazynujących energię (np. ATP). Jego bardzo ważną funkcją jest regulowanie pracy układu nerwowego. Hamuje uwalnianie z zakończeń nerwowych dwóch neuroprzekaźników – adrenaliny i noradrenaliny, a więc związków w dużych ilościach wytwarzanych i wydzielanych do synaps w reakcjach stresowych. Wszystko to sprzyja zwiększonej wrażliwości na stres przy niedoborze magnezu w organizmie. Długotrwale trwający stres stymuluje przemiany w organizmie, które jeszcze bardziej wpływają na zmniejszenie jego ilości. Niedostateczna ilość magnezu może wywołać także skurcz tętnic wieńcowych i obwodowych, co w konsekwencji może doprowadzić do niedokrwienia mięśnia sercowego, potocznie zwanego zawałem serca.

2. Magnez w diecie

Niedobór magnezu może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami, np. niską zawartością pierwiastka w wodzie lub glebie, nieodpowiednim przygotowaniem posiłków, w wyniku czego zostają pozbawione magnezu, oraz wiele innych. Warto więc włączyć produkty bogate w magnez do diety i właściwie przygotowywać posiłki.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Dzienne zapotrzebowanie na ten makroelement wynosi ok. 300 mg. Jednak w okresie ciąży, karmienia piersią, okresie dojrzewania czy zwiększonego wysiłku umysłowego i fizycznego, organizm wymaga dostarczania większej ilości magnezu.

Dobre źródło magnezu to woda mineralna. Zalecana jest taka woda, która zawiera co najmniej 50 mg magnezu w litrze. Oprócz tego magnez można znaleźć w czekoladzie, ale należy tutaj pamiętać, iż największa jego ilość znajduje się w jej gorzkiej odmianie. Do diety warto także włączyć kiełki zbóż, otręby, kaszę gryczaną, groch, fasolę, orzechy, produkty zbożowe z pełnego przemiału, banany i kakao. W aptekach dostępne są także suplementy diety z magnezem w postaci tabletek doustnych lub tabletek musujących. Większość z nich zawiera dodatkowo w swoim składzie witaminę B6, która zwiększa wchłanianie magnezu w jelitach o 20-40%, a zmniejsza jego utratę z moczem.

Zalecane jest przyjmowanie magnezu profilaktycznie w stanach przemęczenia fizycznego i umysłowego, przy stanach stresowych, zaburzeniach snu, wzmożonej pobudliwości psychoruchowej oraz w trakcie leczenia niektórych chorób układu krążenia.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze