Trwa ładowanie...

Mają najzdrowsze serce, żyją w dzikiej dżungli

Avatar placeholder
30.03.2017 12:52
Mają najzdrowsze serce, żyją w dzikiej dżungli
Mają najzdrowsze serce, żyją w dzikiej dżungli

Ludzie o najzdrowszych sercach żyją wzdłuż rzeki Río Maniqui, która wije się po amazońskich lasach w Boliwii. Plemię Tsimane z Ameryki Południowej zaskoczyło naukowców i pokazało, że nawet osoby w podeszłym wieku mogą mieć zdrowe serce.

1. Serce jak dzwon

Do tej pory lekarze oraz naukowcy uważali, że ryzyko chorób układu krążenia, takich jak zawał czy udar, zwiększa się wraz z wiekiem. Im starsi jesteśmy, tym dłużej nasze ciało jest narażone na niekorzystne warunki, takie jak stres, zła dieta czy nałogi.

Przeczytaj także:

Okazało się jednak, że jest to nie do końca prawda. Na łamach prestiżowego czasopisma „The Lancet” została opublikowana informacja zmieniająca podejście do chorób serca. Naukowcy przebadali za pomocą tomografu komputerowego serca członków plemienia Tsimane.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Badania pokazały, że u 85 proc. z nich nie widać oznak chorób układu krążenia. 9 na 10 osób ma prawidłowe ciśnienie, poziom cholesterolu i glukozy. Serce przeciętnego 80-latka jest tak samo sprawne jak 50-letniego mieszkańca Stanów Zjednoczonych.

2. Gdzie tkwi sekret?

Nie będzie zaskoczeniem to, że sekretem dobrego stanu zdrowia jest ruch i odpowiednia dieta. Mężczyźni z tego plemienia dziennie wykonują około 17 tysięcy, kobiety - 16 tysięcy, a osoby starsze 15 tysięcy kroków. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że średnio my, Europejczycy, wykonujemy 3-4 tysięcy kroków dziennie, a są osoby, które wykonują ich tylko 900. Przeciętny członek plemienia spędza tylko 10 proc. czasu dziennie w pozycji siedzącej. Dla porównania należy dodać, że przeciętny Europejczyk spędza 50-70 proc. dziennie, siedząc.

Zobacz także:

Członkowie plemienia Tsimane cały czas są w ruchu, łowią ryby, pielą ogródki czy polują. Nawet osoby starsze w miarę swoich możliwości starają się być aktywne. Jest to zupełnie inne podejście w odróżnieniu od krajów bardziej rozwiniętych, gdzie większość ludzi prowadzi siedzący tryb życia.

3. Dieta Tsimane

Dieta plemienia z Boliwii jest bogata w węglowodany pochodzące z owoców, warzyw i orzechów. Stanowią one podstawę codziennej diety. Na drugim miejscu jest chude mięso pochodzące z dzikich świń, tapirów i innych zwierząt. Kolejnym źródłem białka są ryby.

Taka dieta bardzo się różni od naszej, w której królują cukry proste i mocno przetworzona żywność. W plemieniu Tsimane nie ma osób z nadwagą czy otyłością, podczas gdy w Polsce takie osoby stanowią 50 proc. społeczeństwa. Dzięki ruchowi i odpowiedniej diecie nie dochodzi do powstawania blaszek miażdżycowych, które przyczyniają się do chorób serca.

4. Problemy z sercem chorobą cywilizacyjną

Niestety statystyki mówią same za siebie. Choroby układu krążenia są na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o przyczynę zgonów. W Polsce umiera na nie rocznie około 45,6 proc. ludzi, a 1,5 mln jest aktywnie leczonych.

Warto wziąć do siebie te statystyki i zacząć dbać o swoje serce, tak aby służyło nam jak najdłużej. Bierzmy przykład z plemienia Tsimane, zmieńmy swoją dietę na zdrowszą i starajmy się być bardziej aktywni w ciągu dnia. Serce na pewno nam się za to odwdzięczy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze