Trwa ładowanie...

Medytacja może być bardziej skuteczna w leczeniu bólu niż mocne leki przeciwbólowe, w tym morfina

Avatar placeholder
20.12.2018 12:10
Medytacja może być bardziej skuteczna w leczeniu bólu niż mocne leki przeciwbólowe, w tym morfina
Medytacja może być bardziej skuteczna w leczeniu bólu niż mocne leki przeciwbólowe, w tym morfina (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Naukowcy odkryli, że już godzina medytacji może zmniejszyć ból nawet o połowę oraz mieć długotrwały efekt. Medytacja zdaje się uspokajać obszary mózgu odpowiedzialne za ból, jednocześnie wspomagając te, które odpowiadają za radzenie sobie z nieprzyjemnymi bodźcami.

Rodzaje medytacji
Rodzaje medytacji

Do medytacji niezbędne są nam spokój, puste pomieszczenie i poduszka. Należy wybrać czas i miejsce,

zobacz galerię

1. Medytacja skuteczniejsza niż leki?

W badaniach wzięło udział 15 zdrowych osób, które nigdy wcześniej nie medytowały. Uczestniczyły one w 20-minutowych zajęciach, aby nauczyć się techniki medytacynej związanej ze skupianiem uwagi. Zwraca się tu szczególną uwagę na oddech oraz pozbycie się rozpraszających myśli i emocji.

Zarówno przed, jak i po treningu medytacyjnym zbadano aktywność mózgu uczestników badania. Podczas przeprowadzania rezonansu do nóg uczestników przytwierdzono urządzenie grzewcze, które osiągało temperaturę ok. 49 st. C przez 5 minut. Taka temperatura jest dla większości ludzi bolesna.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Wyniki rezonansów zebrane po medytacji pokazały, że wskaźniki bólu uczestników zmniejszyły się od 11 do nawet 93 proc. Co więcej, medytacja zmniejszyła aktywność mózgu w obszarze biorącym udział w wytwarzaniu uczucia, skąd pochodzi ból.

Rezonansy przeprowadzone przed medytacją pokazały, że obszary te były bardzo aktywne.

Jednak uczestnicy medytujący podczas eksperymentu nie wykazali aktywności mózgu w tym obszarze. Badania pokazały też, że medytacja zwiększyła aktywność tam, gdzie mózg magazynuje doświadczenie bólu oraz tworzy mechanizmy radzenia sobie z nim.

Efekty były znaczące – o około 40 proc. zmniejszyła się intensywność bólu oraz o 57 proc. odczucie, że jest on nieprzyjemny. Eksperci są zdania, że medytacja wywołuje znacznie większe ograniczenie bólu nawet w porównaniu z morfiną i innymi lekami przeciwbólowymi, które zwykle zmniejszają wskaźniki o około 25 proc. Naukowcy uważają, że medytacja ma wielki potencjał w leczeniu klinicznym, ponieważ osiagnięto świetne wyniki przy bardzo małej ilości treningu medytacyjnego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze