Trwa ładowanie...

Będą darmowe szczepionki przeciw grypie dla seniorów?

 Ewa Rycerz
22.04.2018 22:33
Ministerstwo Zdrowia planuje darmowe szczepienia przeciw grypie dla seniorów
Ministerstwo Zdrowia planuje darmowe szczepienia przeciw grypie dla seniorów ((123RF) Ministerstwo Zdrowia planuje darmowe szczepienia przeciw grypie dla seniorów)

Ministerstwo Zdrowia zastanawia się nad wprowadzeniem darmowych szczepień przeciw grypie dla seniorów. Resort już szuka pieniędzy na ten cel.

Sezon grypowy jeszcze na dobre się nie rozpoczął, a darmowe szczepienia przeciw wirusom grypy proponuje już kilka miast w Polsce. Szczepionki będą bezpłatne dla seniorów w Warszawie, Białymstoku czy Łodzi. Teraz to, co funkcjonuje lokalnie, rząd chce przełożyć na działania ogólnopolskie.

Zobacz również:

Ratownik medyczny: Każde działanie daje szansę osobie poszkodowanej na przeżycie

"Zastanawiamy się nad tym" – przyznał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Jedna szczepionka przeciw grypie to koszt rzędu ok. 30 zł. Jeśli takie szczepienia przysługiwałyby – podobnie jak refundowane leki – seniorom powyżej 75. roku życia, ich łączy koszt oscylowałby wokół 60 mln zł rocznie.

Skąd wziąć pieniądze na ten cel? Radziwiłł sugeruje, że można na niego przeznaczyć środki niewykorzystane w ramach programu Leki 75+. Zanim to jednak nastąpi, potrzebna jest zmiana przepisów.

Sprawdź też:

Kolorowa jesień - najmodniejsze stylizacje dla niemowląt

"Wprowadzenie szczepień dla seniorów to na pewno nie jest kwestia najbliższych miesięcy" – podkreślił minister.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze