Trwa ładowanie...

Morszczyn pęcherzykowaty – właściwości, działanie i przeciwwskazania

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 04.08.2023 13:42
Morszczyn pęcherzykowaty to glon leczniczy wykorzystywany w medycynie naturalnej
Morszczyn pęcherzykowaty to glon leczniczy wykorzystywany w medycynie naturalnej (Adobe Stock)

Morszczyn pęcherzykowaty jest glonem o wielu cennych właściwościach. Wykorzystuje się go w kosmetyce, przemyśle spożywczym i medycynie naturalnej. Dzięki temu, że zawiera wiele wartościowych substancji czynnych, wspiera odchudzanie, pomaga obniżać poziom cholesterolu i cukru we krwi, a i uzupełnia niedobór jodu w diecie. Jak go stosować?

spis treści

1. Co to jest morszczyn pęcherzykowaty?

Morszczyn pęcherzykowaty (łac. Fucus vesiculosus) to glon należący do brunatnic, który porasta morza i oceany. Pozyskuje się go głównie z Morza Północnego, Pacyfiku i Oceanu Atlantyckiego oraz zachodniej części Morza Bałtyckiego.

Jak wygląda morszczyn pęcherzykowaty? Jak oddycha? Glon utrzymuje się na wodzie dzięki pęcherzykom pławnym. Krzaczasto rozgałęziona plecha brunatnicy może osiągać wysokość do jednego metra. Składa się z kauloidu (odpowiednik łodygi), ryzoidu (odpowiednik korzeni) i fylloidu (odpowiednik liści).

2. Właściwości i działanie morszczynu pęcherzykowatego

Zobacz film: "Rak prostaty. Historia Stanisława"

Morszczyn pęcherzykowaty znalazł zastosowanie w przemyśle spożywczym i kosmetyce. Wykorzystuje się roślinę jako substancję zagęszczającą. Jest też popularny w kuchni azjatyckiej.

To także składnik kremów działających ujędrniająco i przeciwstarzeniowo, także przeznaczonych do pielęgnacji cery suchej i zmęczonej, z pierwszymi zmarszczkami i widocznymi naczynkami, również szamponów do włosów słabych, wypadających. Okłady z morszczynu pęcherzykowatego stosuje się w celu przyspieszenia procesu gojenia się ran.

Jednocześnie morszczyn pęcherzykowaty to glon leczniczy. Stosuje się go w postaci naparów z suszu i innych suplementów diety (tabletek, kapsułek). Jakie ma właściwości?

Okazuje się, że:

  • działa przeciwzapalnie,
  • ma działanie antyoksydacyjnie,
  • działa przeciwcukrzycowo,
  • stymuluje układ odpornościowy,
  • stanowi źródło organizmowi jodu, uzupełnia jego niedobór; morszczyn pęcherzykowaty jest szczególnie bogaty w jod, dzięki czemu wspiera prawidłową pracę tarczycy,
  • zmniejsza obrzęki,
  • ma działanie nawilżające,
  • działa moczopędnie,
  • ma działanie bakteriobójcze,
  • wspiera odchudzanie, zmniejsza masę ciała,
  • działa przeciwzakrzepowo,
  • ma działanie przeciwwirusowe,
  • chroni przed promieniowaniem słonecznym,
  • przyspiesza gojenie się ran,
  • działa przeciwmiażdżycowo,
  • wykazuje działanie przeciwnowotworowe.

Za walory prozdrowotne i lecznicze morszczynu pęcherzykowatego odpowiadają obecne w nim substancje, takie jak laminaryna, fukoidany, alginiany, witaminy (B12, C i E), polifenole, flawonoidy, karotenoidy, minerały (jod, wapń, magnez, potas i sód, cynk, żelazo, mangan, fosfor, miedź i molibden).

3. Jakie są wskazania do stosowania morszczynu pęcherzykowatego?

Substancje aktywne morszczynu pęcherzykowatego wykorzystywane są we wspomaganiu procesów odchudzania, obniżania poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Wskazaniami do stosowania morszczynu pęcherzykowatego jest więc:

Morszczyn pęcherzykowaty a odchudzanie

Morszczyn przez wiele osób jest stosowany w celu schudnięcia. Czy działa? Okazuje się, że tak, ponieważ laminaryna wspiera perystaltykę jelit, usprawnia metabolizm jelitowy, zmienia pH w jelitach i rozkłada tłuszcze, co pozwala zredukować poziom cholesterolu i lipidów we krwi.

Obecne w glonie fukoidany zmniejszają wchłanialność glukozy w jelitach, a alginiany zmniejszają apetyt, zapewniając uczucie sytości na dłużej. To z kolei redukuje ilość dziennie spożywanych kalorii. Glon pobudza również wydzielanie hormonów tarczycy i zwiększa przemianę materii. To sprawia, że wspomaga proces odchudzania.

4. Morszczyn – przeciwwskazania i skutki uboczne

Choć morszczyn wykazuje wiele cennych właściwości, a jego działanie na organizm jest wielotorowe i nie do przecenienia, nie każdy może go stosować. Przeciwwskazaniem są niektóre choroby gruczołu tarczowego i układu moczowego. Należy także zachować ostrożność w czasie ciąży czy karmienia piersią. Przed włączeniem glonów do diety należy skonsultować się z lekarzem.

Stosując napary czy suplementy diety zawierające Fucus vesiculosus trzeba także zachować ostrożność, czyli przyjmować substancję w zalecanych dawkach. Przedawkowanie lub przewlekłe przyjmowanie ich może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Dlaczego? Po pierwsze w składzie brunatnicy może znajdować się wiele metali ciężkich. Po drugie obecny w niej jod zwiększa ryzyko pojawienia się objawów nadczynności tarczycy.

Trzeba także pamiętać, że morszczyn pęcherzykowaty wchodzi w interakcje z lekami i preparatami: insuliną, preparatami i lekami zawierającymi lit, środkami przeczyszczającymi oraz antykoagulantami.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze