Mozarin - działanie, skład, dawkowanie, skutki uboczne, opinie, zamienniki

Mozarin to lek przepisywany na receptę o właściwościach przeciwdepresyjnych. Depresja jest chorobą cywilizacyjną, którą bardzo ciężko zdiagnozować. Przybiera objawy podobne do chandry lub przygnębienia. Dlatego bardzo ważne by depresję rozpoznać w początkowym okresie jej rozwoju. Niezbędna jest kuracja farmakologiczna. Jednym z leków, mającym na celu leczenie objawyów depresji jest Mozarin.

Zobacz film: "Depresja maskowana – jak się objawia?"

spis treści

1. Mozarin - działanie

Działanie leku Mozarin polega na leczeniu silnych zaburzeń depresyjnych. Ponadto preparat stosowany jest w przypadku objawów zaburzeń lęku panicznego oraz tzw. fobii społecznej, charakteryzującej się lękiem przed kontaktami z ludźmi. Dodatkowo lek Mozarin stosuje się w przypadkach zaburzeń kompulsyjno-obsesyjnych.

2. Mozarin - skład

Skład leku Mozarin opiera się na substancji czynnej jaką jest escitalopram. Należy ona do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Serotonina jest jednym z neuroprzekaźników, substancji odgrywających istotną rolę w komunikacji pomiędzy neuronami. Miejsce połączenia dwóch neuronów zwane jest synapsą.

Komórka przekazująca informację, znajdująca się przed synapsą, uwalnia do szczeliny synaptycznej tzw. mediator, czyli substancję, która jest wychwytywana i rozpoznawana przez komórkę odbierającą informację, znajdującą się za synapsą. W tym przypadku mediatorem jest serotonina.

"Życie pod psem, który wabi się depresja" od Wydawnictwa Media Rodzina
"Życie pod psem, który wabi się depresja" od Wydawnictwa Media Rodzina

Książka stworzona specjalnie dla tych, którzy żyją z osobami chorymi na depresję, chcą im pomóc, a jednocześnie...

zobacz galerię

Niektóre cząsteczki serotoniny zostają wychwycone z powrotem przez receptory neuronu znajdującego się przed synapsą, co nazywamy wychwytem zwrotnym. Działanie escitalopramu polega na hamowaniu procesu wychwytu zwrotnego serotoniny, a co za tym idzie na wydłużeniu czasu działania serotoniny w synapsie i czasu pobudzenia komórki odbiorczej.

Impulsy nerwowe wysyłane między neuronami są częstsze. Większa stymulacja zależnych od serotoniny komórek wiązana jest z działaniem farmakologicznym i klinicznym escitalopramu. Escitalopram wykazuje niewielkie lub nie wykazuje żadnego powinowactwa do innych rodzajów receptorów.

3. Mozarin - skutki uboczne

Stosowanie leku Mozarin może wywołać skutki uboczne. Jeśli lekarz zadecyduje o konieczności leczenia dziecka tym preparatem, należy monitorować rozwój chorego, a także jego zachowanie pod kątem wystąpienia myśli i zachowań samobójczych.

U niektórych osób w dwóch pierwszych tygodniach leczenia lekiem Mozarin, może wystąpić paradoksalnie nasilenie stanów lękowych. Aby temu zapobiec, lekarz zaleca rozpoczęcie stosowania preparatu od małych dawek.

Efekty leczenia preparatem Mozarin widoczne są po kliku tygodniach jego stosowania. Osoby ze skłonnościami do myśli samobójczych związanych z depresją powinny być w tym okresie pod ścisłą kontrolą lekarza, ponieważ ze stosowaniem preparatu może wiązać się próba samobójcza.

Nie należy nagle przerywać leczenia, ponieważ mogą wystąpić reakcje odstawienia. Typowe objawy to: zawroty głowy, zaburzenia snu (w tym bezsenność i wyraziste sny), pobudzenie lub niepokój, nudności.

Mozarin może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Leki psychoaktywne mogą zaburzać zdolność podejmowania decyzji i reakcji w sytuacjach nagłych.

4. Mozarin - dawkowanie

Mozarin ma postać tabletek do stosowania doustnego. Dawkowanie Mozarin powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza. I tak dorośli w przypadku ciężkiej depresji zażywają zwykle 10 mg leku na dobę. W razie konieczności lekarz może zadecydować o zwiększaniu dawki do maksymalnie 20 mg na dobę. Poprawa stanu chorego staje się widoczna po 2 do 4 tygodniach leczenia.

Stosowanie Mozarin należy kontynuować co najmniej przez 6 miesięcy po ustąpieniu objawów depresji, aby zagwarantować trwałą reakcję na leczenie. Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne to choroba przewlekła i chorzy powinni być leczeni odpowiednio długo, tak aby istniała pewność, że objawy ustąpiły.

Zobacz także:

Mozarin należy stosować raz na dobę rano, podczas posiłku lub niezależnie od niego, popijając odpowiednią ilością płynu. Tabletki Mozarin nie należy rozgryzać.

5. Mozarin - opinie

Opinie o Mozarin które można przeczytać na forach internetowych poświęconych medycynie są różne, tak jak różne są oczekiwania pacjentów. Mozarin nie wywołuje silnych skutków ubocznych. Na początku stosowania wywołuje stany otępienie i może potęgować niektóre objawy.

6. Mozarin - zamienniki

W razie pojawienia się efektów ubocznych w przyjmowaniu leku Mozarin lekarz może przepisać inny preparat. Zamienniki Mozarin są dostępne w aptekach i to najczęściej stosowane preparaty. Jest ich naprawdę dużo:

 • Aciprex (tabletki powlekane)
 • ApoEscitaxin ORO (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej)
 • Betesda (tabletki powlekane)
 • Betesda (krople doustne, roztwór)
 • Depralin (tabletki powlekane)
 • Depralin ODT (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej)
 • Deprilept (tabletki powlekane)
 • Elicea (tabletki powlekane)
 • Elicea Q-Tab (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej)
 • Escipram (tabletki powlekane)
 • Escitalopram Actavis (tabletki powlekane)
 • Escitalopram Bluefish (tabletki powlekane)
 • Escitalopram PharmaSwiss (tabletki powlekane)
 • Escitalopram Zdrovit (tabletki powlekane)
 • Escitasan (tabletki powlekane)
 • Escitil (tabletki powlekane)
 • Lenuxin (tabletki powlekane)
 • Lexapro (tabletki powlekane)
 • Mozarin Swift (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej)
 • Nexpram (tabletki powlekane)
 • Oroes (tabletki powlekane)
 • Pralex (tabletki powlekane)
 • Pramatis (tabletki powlekane)
 • Servenon (tabletki powlekane)

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy