Trwa ładowanie...

Nadchodzi trudny czas dla meteopatów!

W najbliższych dniach osoby wrażliwe na zmiany pogody mogą nie czuć się najlepiej. Wszystko za sprawą gwałtownych zmian ciśnienia atmosferycznego, które wywołuje przechodzący nad Polską niż.

Obecnie ciśnienie waha się w granicach 970-984 hPa, w nocy ze środy na czwartek zacznie jednak gwałtownie rosnąć. Wskazówki barometrów w niektórych regionach naszego kraju podniosą się nawet o 50 hPa.

1. Jak ekstremalna zmiana ciśnienia wpływa na zdrowie?

Osoby wrażliwe mogą skarżyć się na złe samopoczucie i osłabienie koncentracji. Zmagać się mogą również z bólem głowy. W nadchodzących dniach trudno im będzie skupić się na pracy. Pojawić się mogą problemy ze snem i rozdrażnienie.

Zobacz film: "Czy to już zawał?"

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!
Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź! [5 zdjęć]

Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie

zobacz galerię

Z uwagą swojemu zdrowiu powinni przyjrzeć się zwłaszcza pacjenci z niewydolnością serca i chorobą wieńcową. W ich przypadku gwałtowna zmiana pogody wywołać może ból w klatce piersiowej. Osoby po zawale i chore na serce każdy niepokojący objaw powinny zgłaszać lekarzowi.

– W zależności od potrzeb, możemy zalecić EKG spoczynkowe, wysiłkowe czy z wykorzystaniem holtera, echokardiografię, USG tętnic szyjnych czy naczyń obwodowych, a nawet screening serca, czyli wykonywany w ciągu zaledwie jednego dnia cały zestaw badań, które dostarczą kompleksowych informacji o ewentualnych zmianach w układzie sercowo-naczyniowym czy ryzyku zawału – podpowiada dr Adam Brzozowski, kardiolog ze Szpitala Medicover.

2. Pogoda dla wrażliwych

Wiele osób z zainteresowaniem śledzi prognozy pogody. Gdy dowiadują się, że nadchodzi nagła zmiana ciśnienia atmosferycznego, od razu wiedzą, jak będą wyglądały ich kolejne dni. Jak jednak wskazują specjaliści, wrażliwość na zmiany pogody to sprawa bardzo subiektywna.

– Pacjenci mogą bardzo różnie reagować na pogodę. U części z nich spadek ciśnienia atmosferycznego może spowodować obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, u innych jego delikatny wzrost. Nie ma więc jednej reguły, bo sytuacja jest zawsze bardzo indywidualna – wyjaśnia dr Adam Brzozowski, kardiolog.

Gwałtowna zmiana ciśnienia atmosferycznego u osób wrażliwych wywołać może zmęczenie i rozdrażnienie
Gwałtowna zmiana ciśnienia atmosferycznego u osób wrażliwych wywołać może zmęczenie i rozdrażnienie (123RF)

Nie bez znaczenia dla naszej kondycji zdrowotnej jest również wiatr, a konkretniej – jego kierunek i prędkość. Zdaniem ekspertów, niekorzystny jest wiatr wiejący z południa, co potwierdzają obserwacje polskich specjalistów – gdy wieje halny, zwiększa się liczba pacjentów z zawałem serca.

Kolejne dni dla ludzi wrażliwych na zmianę pogody nie będą łatwe. Dolegliwości takie ja zmęczenie czy rozdrażnienie odczuć mogą również osoby, które dotychczas obojętnie reagowały na gwałtowne zmiany aury. Wszystko dlatego, że – jak podpowiadają specjaliści – żyjemy intensywniej, szybciej, w oderwaniu od natury. Może więc czas na zwolnienie tempa?

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza