Trwa ładowanie...

Najbardziej rakotwórczy produkt. Odkryli nowe skutki uboczne stosowania

Avatar placeholder
Dominika Najda 26.06.2023 10:22
Nadmiar alkoholu prowadzi do wielu chorób. Szczególnie zagrożeni są mężczyźni
Nadmiar alkoholu prowadzi do wielu chorób. Szczególnie zagrożeni są mężczyźni (Getty Images)

O szkodliwości alkoholu lekarze mówią od dawna. Konsekwencje zdrowotne mogą być jednak znacznie poważniejsze, niż przypuszczaliśmy, jak ujawniło nowe badanie przeprowadzone przez władze z Chin i Wielkiej Brytanii.

spis treści

1. Skutki spożywania alkoholu

Powszechnie wiadomo, że alkohol nam nie służy. Negatywnie wpływa na nasz organizm i jak pokazują statystyki, rocznie jest winowajcą około 3 milionów zgonów na świecie. Niszczy nerki, wątrobę, żołądek, serce i układ nerwowy, ale na tym nie koniec.

Naukowcy z Chin i Wielkiej Brytanii dodają kolejne negatywne skutki spożywania alkoholu. Wyniki badań mogą być zaskakujące, okazuje się bowiem, że wysokoprocentowe napoje przyczyniają się do zwiększonego ryzyka dny moczanowej i zaćmy u mężczyzn.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Na potrzeby badania przeanalizowano dane ponad 512 tysięcy dorosłych, które pochodziły z China Kadoorie Biobank. Informacje medyczne objęły okres 12 lat. Zespół sprawdził, jak alkohol wpływa na nasze zdrowie.

Z danych wynikało, że około 35 proc. pacjentów (2 proc. kobiet i 33 proc. mężczyzn) regularnie piło alkohol (przynajmniej raz w tygodniu). Naukowcy poszukiwali związków z dwustoma różnymi chorobami.

W trosce o zdrowie warto ograniczyć spożycie alkoholu
W trosce o zdrowie warto ograniczyć spożycie alkoholu (Pixabay)

2. Poważniejsze konsekwencje zdrowotne

Przeprowadzone analizy poszukujące związków przyczynowo-skutkowych dały zaskakujące wyniki. Okazało się, że picie alkoholu u mężczyzn zwiększa ryzyko wystąpienia aż 61 chorób. W porównaniu do danych Światowej Organizacji Zdrowia, to o 33 jednostki chorobowe więcej.

Alkohol to najbardziej rakotwórczy produkt - przyczynia się nowotworu gardła, krtani, płuc, żołądka, jelit, wątroby. Mocne trunki przyczyniają się do podwyższonego ryzyka refluksu, wrzodów, a także zaburzeń behawioralnych. Alkohol sprzyja chorobom wątroby, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca i wielu innych.

Im więcej konsumowanego alkoholu, tym większe ryzyko chorób. W naszym kraju nadużywanie napojów wyskokowych stanowi poważny problem. Szacuje się, że od alkoholu uzależnione jest ponad 2 miliony osób.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze