Najczęściej zgłaszają ten objaw. Zwiastuje niewydolność żył miednicy
Jeśli dbasz o higienę intymną, a i tak regularnie zmagasz się z zakażeniami układu moczowo-płciowego, może za tym stać mało znana przyczyna. Aby ją wykluczyć, warto odwiedzić flebologa.
1. Jak rozpoznać podłoże infekcji intymnej?
Najczęstszymi przyczynami infekcji intymnych i zakażeń układu moczowo-płciowego są nieprawidłowa higiena, ale także nieopróżnianie pęcherza tuż po stosunku seksualnym, korzystanie z toalet publicznych czy noszenie nieoddychającej bielizny.
W przypadku nawracających często dolegliwości w postaci świądu, pieczenia czy upławów w okolicach intymnych najczęściej wykonuje się tzw. posiew, czyli badanie wymazu z pochwy. Zdarza się jednak, że infekcje nawracają, chociaż posiew wychodzi negatywny. Flebolog dr hab. n. med. Łukasz Paluch wyjaśnia, że w takich sytuacjach przyczyna może leżeć w niewykrytej niewydolności żylnej miednicy.
- Jeżeli wykonałaś już pełną diagnostykę ginekologiczną, powinnaś zgłosić się do flebologa i wykonać badanie USG żył kończyn dolnych, miednicy mniejszej i jamy brzusznej, rozszerzone o badanie dopochwowe - wyjaśnia dr Paluch w filmie na swoim profilu na Instagramie.
- Bardzo częstym objawem, który obserwuję u swoich pacjentek cierpiących na niewydolność żył miednicy mniejszej są właśnie zakażenia układu moczowo-płciowego z negatywnym wynikiem posiewu – dodaje.
2. Rozpoznanie niewydolności żył miednicy
Najczęściej zgłaszanym objawem w przypadku niewydolności żylnej miednicy mniejszej jest tępy, przewlekły ból w dole brzucha, promieniujący czasem na okolicę krzyżową, utrzymujący się nawet przez sześć miesięcy albo dłużej. Dolegliwości te z reguły nasilają się w trakcie lub po stosunku płciowym, ale także przed i podczas miesiączki. Niektóre pacjentki zgłaszają także podobny ból po wielogodzinnym staniu lub intensywnej aktywności.
Co powoduje tego typu schorzenie? W pierwszej kolejności są to wrodzone wady w funkcjonowaniu mechanizmów zamykania zastawek w żyłach. Nierzadko dolegliwości te rozwijają się także po ciąży w związku z przekrwieniem żył w konsekwencji wielomiesięcznego ucisku płodu - i mogą się pogarszać wraz z następnymi ciążami.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.