Trwa ładowanie...

Najczęstsze dolegliwości związane z prostatą

 Agnieszka Gotówka
27.11.2018 14:05
prostata
prostata (istock)

Tuż nad pęcherzem moczowym u mężczyzn znajduje się niewielkich rozmiarów gruczoł. Do pewnego momentu panowie nawet nie zdają sobie sprawy z jego obecności, co się często zmienia z chwilą osiągnięcia dojrzałego wieku. W tym okresie u wielu z nich dochodzi do przerostu prostaty, co przyczynia się do wystąpienia wielu krępujących dolegliwości.

Przerost prostaty to dla wielu mężczyzn wstydliwy problem powodujący liczne dolegliwości
Przerost prostaty to dla wielu mężczyzn wstydliwy problem powodujący liczne dolegliwości

1. Co to jest prostata?

Prostata to element anatomiczny każdego mężczyzny, który wchodzi w skład męskich narządów płciowych. Jej zadaniem jest produkcja substancji, która jest istotnym składnikiem spermy – stanowi nośnik dla plemników. Prostata jest zlokalizowana tuż pod pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową, a kształtem i wielkością przypomina orzecha włoskiego.

Z czasem może jednak ulegać powiększeniu, na co wpływ ma spadek poziomu androgenów (zwłaszcza testosteronu), który następuje z wiekiem. To taki sam objaw starzenia się jak siwiejące włosy, co nie znaczy jednak, że należy go bagatelizować. Wręcz przeciwnie! Jest to o tyle ważne, że powiększająca się prostata powoduje szereg nieprzyjemnych objawów. Najczęściej jest to nietrzymanie moczu.

Rosnący gruczoł krokowy uciska cewkę moczową i zaburza jej pracę. Wizyta w toalecie trwa dłużej, a strumień moczu jest przy tym urywany, spowolniony, może też mieć słabszą moc. Towarzyszy temu uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, co z kolei wiąże się z nieustanną potrzebą odwiedzania toalety (również w nocy). Przerost prostaty może być również przyczyną nietrzymania moczu.

2. Jak sobie radzić z powiększającą się prostatą?

Wielu mężczyzn albo bagatelizuje krępujące objawy związane z przerostem prostaty, albo je ukrywa i nie szuka pomocy z obawy przed wstydem. To błąd! W ten sposób możemy tylko przysporzyć sobie więcej kłopotów.

Warto uświadomić sobie, że problem ten dotyczy wielu mężczyzn, ale można go skutecznie leczyć i pozbyć się nieprzyjemnych objawów. Lekarze mają do dyspozycji wiele metod terapeutycznych, m.in. farmakoterapię. W określonych sytuacjach proponuje się pacjentowi operację.

Jest też wiele preparatów, które wspomagają prawidłowe funkcje prostaty. Zaleca się je stosować profilaktycznie u mężczyzn po 40. roku życia. Ważne jest jednak, by wybrać wśród nich taki produkt, który zawiera jak największą ilość substancji naturalnych, np. Doppelherz aktiv Na prostatę Forte.

W jego składzie znajdują się wysokie dawki wyciągu z korzenia pokrzywy i palmy sabalowej, które mają korzystny wpływ na gruczoł prostaty. Wspomagają funkcje seksualne oraz wydalnicze nerek. W składzie znajduje się także olej z pestek dyni, który ma dobroczynny wpływ na układ moczowy i oddawanie moczu. Produkt wzbogacony jest także o witaminę E, cynk, selen i mangan, które chronią komórki przez zmianami wywoływanymi wolnymi rodnikami. Selen ma korzystny wpływ na produkcję plemników, a cynk na poziom testosteronu.

Trzeba jednak pamiętać, że tabletki mają jedynie wspomagać funkcjonowanie prostaty i bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie. W tym przypadku wskazana jest dieta śródziemnomorska, która zakłada ograniczenie spożycia mięs czerwonych, zwiększenie ilości posiłków i włączenie dużej ilości tłustych ryb morskich. W diecie powinny znaleźć się również warzywa, owoce i oleje roślinne, np. oliwa z oliwek.

Bardzo ważna jest też regularna aktywność fizyczna. Sport sprzyja dobremu zdrowiu i samopoczuciu, pozytywnie wpływa też na powiększającą się prostatę (ogranicza jej rozrost). Zaleca się ponadto rezygnację z używek, zwłaszcza palenia papierosów oraz nadużywania alkoholu – obecne w nim substancje negatywnie wpływają na układ moczowo-płciowy.

Problemy związane ze starzeniem się organizmu są czymś normalnym, choć ich pojawienie się może być początkowo trudne do zaakceptowania. Nie oznacza to, że należy je ukrywać. Warto pokonać swój wstyd, udać się do lekarza, a także sięgnąć po dobrej jakości suplementy diety wspomagające funkcjonowanie prostaty.

Partnerem artykułu jest Doppelherz

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze