Najstarszy człowiek świata - Mbah Gotho, rekord Guinnessa, długowieczność
Najstarszy człowiek świata ma 146 lat. Co jest kluczem do długowieczności? Cierpliwość. Tak przynajmniej twierdzi Mbah Gotho, który ma 146 lat. Mężczyzna mieszka w Indonezji, a jego wiek właśnie potwierdzili urzędnicy.
1. Najstarszy człowiek świata - Mbah Gotho
Mbah Gotho, jak podają lokalne indonezyjskie media, urodził się 31 grudnia 1870 roku. Taka data widnieje na jego dowodzie osobistym. Mężczyzna przeżył cztery żony, dziesięcioro rodzeństwa oraz wszystkie dzieci. Od 1992 roku szykuje się do śmierci – wykupił nawet nagrobek na pobliskim cmentarzu.
Z jego planów nic jednak nie wyszło. Mbah Gotho nadal żyje, choć w ostatnich miesiącach nieco podupadł na zdrowiu. Potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach: myciu, przygotowywaniu posiłków czy sprzątaniu. Ma także problemy ze wzrokiem – dlatego jak sam przyznaje - woli słuchać radia.
Czemu Indonezyjczyk zawdzięcza tak długie lata życia? - Najważniejsza jest cierpliwość – zdradza.
2. Najstarszy człowiek świata - rekord Guinnessa
Jeśli dane z indonezyjskiego urzędu się potwierdzą, Mbah Gotho uzyska tytuł najstarszego człowieka świata, który do tej pory należał do Francuski Centenarian Jeanne Calment. Kobieta żyła 122 lata, zmarła w 1997 roku. Jej wiek został urzędowo potwierdzony.
W wiek Indonezyjczyka nie wszyscy wierzą. W mediach pojawiało się już wiele doniesień na temat długowiecznych innych osób. James Olofintuyi z Nigerii twierdzi, że żyje już 171 lat, Dbaqabo Ebba z Etiopi podaje, że skończył 163 lata. Niestety, naukowcy nie potwierdzają takich danych.
3. Najstarszy człowiek świata - długowieczność
Demografowie mówią jasno: żyjemy coraz dłużej. Osób, które przekroczyły setkę jest dziś w Polsce ok. 4200. W 2050 roku będzie ich – ok. 60 tys. Co więcej wydłuża się także średnia życia. W 1950 roku przeciętny Polak żył 62 lata, Polka – 56. W 2050 roku będzie to odpowiednio 83 i 88 lat. Te tendencje odnotowuje się na całym świecie.
Co jest przyczyną długowieczności? Wpływ na nią ma wiele czynników, w tym geny, styl życia, odpowiednie odżywianie i charakter. Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak ważne jest w naszym życiu odżywianie. Produkty, które spożywamy mogą w znacznym stopniu przedłużyć nasze życie.
Szczególnie istotne jest, aby dieta zawierała produkty pełnoziarniste, a także rośliny strączkowe. Rośliny strączkowe, na przykład fasola, zawierają duże ilości błonnika, białka niezwierzęcego, a także flawonoidów. Dzięki temu dostarczamy organizmowi niezbędnych przeciwutleniaczy i innych substancji, które pozwalają chronić organizm przed nadmiarem cholesterolu, który może przyczynić się do powstawania zakrzepów.
Produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe, a także owoce i warzywa zawierają niezbędne składniki mineralne, które chronią organizm przed zawałami, zakrzepami i innymi chorobami.
Kluczem na długowieczność jest także unikanie stresu, życie w harmonii ze sobą i z innymi ludźmi. Ważna jest rodzina, cel w życiu, dążenie do doskonalenia i podtrzymania kontaktów z innymi. Długowieczność to także ruch. Dzięki aktywności fizycznej nasze ciało jest wciąż sprawne i żyje dłużej.
Warto zatem pamiętać, że nie samą pracą człowiek żyje. Potrzebne są również dobre relacje mięzy ludzkie, rodzina, a także odpowiednia dawka ruchu i zdrowa dieta.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.