Trwa ładowanie...

Nanokapsułka lekiem na opryszczkę

Włoskim naukowcom udało się opracować innowacyjną metodę leczenia opryszczki pospolitej. Odkrytą przez nich substancję chemiczną umieścili w nanokapsułce, którą można zaaplikować bezpośrednio do zainfekowanej wirusem żywej komórki.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Wirus opryszczki

HHV-1 lub HSV-1, czyli wirus opryszczki pospolitej kojarzony jest przede wszystkim z powstawaniem nieestetycznych ranek wokół ust. Naukowcy podkreślają jednak, że może on być znacznie bardziej niebezpieczny, gdyż jego obecność w organizmie może wiązać się z groźnymi chorobami. Niestety, ze względu na ograniczoną ilość leków, infekcje wirusowe często bardzo trudno jest wyeliminować.

2. Działanie leku

Badaczom z Uniwersytetu w Mesynie udało się opracować nową substancję chemiczną, której struktura przypomina naturalne inhibitory, dla których wirusy posiadają receptory. Dzięki takim właściwościom lek zakłóca proces powielania się cząsteczki wirusa opryszczki, co oznacza, że jego namnażanie jest zahamowane.

3. Nanometryczna kapsułka

Umieszczenie substancji aktywnej w kapsułce nanometrycznych rozmiarów znacznie zwiększyło skuteczność leku. Nanootoczka jest zarówno hydrofilowa, jak i hydrofobowa, co oznacza, że dobrze czuje się zarówno w wodzie, jak i w środowisku lipidów. Dzięki temu lek dobrze rozpuszcza się w wodnych roztworach, a także w rozpuszczalnikach organicznych. Według wyników badań przeprowadzonych na modelowych hodowlach, lek w formie nanokapsułki o połowę zredukował populację wirusa opryszczki pospolitej. Uczeni podkreślają, że nanotechnologia może okazać się przełomowa nie tylko w leczeniu opryszczki, ale także w terapii innych chorób wirusowych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.