Naukowcy alarmują: picie zbyt dużych ilości wody może być niebezpieczne

Picie odpowiedniej ilości wody jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale okazuje się, że w niektórych przypadkach nadmiar wody może być bardziej szkodliwy niż jej niedobór. Naukowcy opracowali nowe wskazania dziennego spożycia wody, aby uniknąć przypadków nadmiaru wody. Czy rzeczywiście życiodajną wodę można przedawkować i jaka ilość jest bezpieczna dla zdrowia?

Zaskakujące powody odwodnienia organizmu

Niektóre środki farmakologiczne mają działanie moczopędne. Takie właściwości wykazują na przykład leki na nadciśnienie.

Niebezpieczne skutki picia wody

Dużo częściej słyszymy o negatywnych skutkach picia zbyt małej ilości wody. Jednak naukowcy i lekarze zgodnie twierdzą, że nadmierne spożycie wody może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Problem ten bardzo często dotyczy sportowców, którzy podczas intensywnego wysiłku fizycznego spożywają duże ilości wody oraz napojów izotonicznych.

Czy wodę można przedawkować?

Eksperci ujawnili, że w ostatnich latach nadmiar wody w organizmie był przyczyną zgonów aż 14 sportowców (piłkarzy, maratończyków, atletów). Przewodnienie hipotoniczne to stan, w którym nerki nie radzą sobie ze zbyt dużą ilością płynów. W organizmie spada poziom jonów sodu, komórki zaczynają puchnąć, a w skrajnych przypadkach może dojść do obrzęku mózgu i zgonu. Schorzenie to najczęściej dotyka właśnie sportowców, którzy piją duże ilości napojów w trakcie wysiłku oraz po jego zakończeniu.

Zatrucie wodne można rozpoznać we wczesnej fazie. Typowe symptomy to osłabienie, zawroty głowy, nudności, opuchlizna. Osoby, które przedawkowały wodę mogą również zaobserwować u siebie bóle głowy, wymioty, rozkojarzenie, zaburzenia świadomości, a w skrajnych przypadkach może dojść do śpiączki.

Wodna równowaga

Woda to kluczowa substancja dla życia i zdrowia, ale dla prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy określonej ilości. Zarówno odwodnienie, jak i przewodnienie są groźne dla zdrowia.

Właśnie dlatego grupa 17 naukowców z całego świata opracowała zalecenia dotyczące dziennego spożycia wody. Ile wody potrzebujemy? Ile pić, aby nie przesadzić? Badacze ujawnili, że bezpieczna ilość wody dla mężczyzn to 3,7 litra dziennie, a dla kobiet 2,7 litra dziennie. Obliczeń dokonano, mierząc, ile wody w ciągu dnia tracimy razem z potem, moczem oraz przez oddychanie.

Sportowcy oraz osoby, które regularnie trenują, potrzebują oczywiście więcej wody. Naukowcy ocenili, że powinni pić ok. 2-3 szklanek wody więcej niż osoby, które nie ćwiczą. Osoby aktywne fizycznie mogą również skorzystać z napojów izotonicznych i sportowych, które zawierają elektrolity. W trakcie wysiłku tracimy wiele substancji (również sodu) razem z potem, dlatego później warto uzupełnić niedobory.

Zwiększone zapotrzebowanie na wodę występuje także w czasie upałów, dlatego nie powinniśmy zapominać o dodatkowej porcji napojów. Pamiętajmy także o tym, że płyny można uzupełnić również poprzez jedzenie odpowiednich produktów. Truskawki, ogórki, arbuzy składają się głównie z wody i dzięki temu dobrze gaszą pragnienie oraz działają nawadniająco.

Po raz kolejny okazuje się, że największym sprzymierzeńcem zdrowia jest umiar i zdrowy rozsądek. Nawet produkty niezbędne do życia mogą być dla nas niebezpieczne, jeśli nie przestrzegamy norm spożycia.

Źródło: medicaldaily.com

Sylwia Stachura, 4 miesiące temu

Woda

Komentarze (17)
~Queen
~Queen wczoraj

Mam całkiem poważne pytanie. Czy w przypadku tzw. kaca limity wody, którą należy wypić ulegają znaczącej zmianie (okolo 1 litra i więcej )? Tak, wiem, do alkoholu trzeba podchodzić z umiarem, to bardziej zagadnienie teoretyczne. Czy jeśli dana osoba powinna wypić x wody, to w przypadku picia rzeczy moczopędnych (np. zielonej herbaty) ta wartość pozostaje niezmienna czy może należy dodać np. 0,1x?

Odpowiedz
~galanonim
~galanonim 4 miesiące temu

tak woda jak najabrzdiej ale słusznie zostało zauwazone że nalezy zwrócić uwagę równiez na to iz produkty spożywcze owa wodę zawierają. Dlatego trzeba to dostosowac do siebie i do kilogramow tak bynajniej powiedziała mi Pani Dietetyk z firmy Cel w gdyni jej zlota zasada to wszystko z umiarem i jak tak własnie robie i chudne i z czystym sumieniem wszystkim moge ta firme polecić :)

Odpowiedz
~Analityk
~Analityk 5 miesięcy temu

@~student: Morfologia nie jest badaniem pozwalającym wykryć cukrzycę. Raczej poziom glukozy na czczo, tak na początek, radziłabym oznaczyć A już przede wszystkim pójść do lekarza pierwszego kontaktu.

Odpowiedz
~Mario76
~Mario76 6 miesięcy temu

wypijam 6-7 litrów płynów dziennie, a dokładnie herbaty. Pijam tak od kilkunastu lat i nie zauważam żadnych skutków ubocznych, ale obniżenie tego poziomu do chociażby 4 litrów jest dla mnie niewykonalne, po prostu brakowałby mi tego. Takie mam potrzeby przy wadze 68kg i nie mam żadnych problemów zdrowotnych. Nawet się nie poce. Więc coś ze mną nie tak?? Ja uważam, że każdy organizm jest inny i ma inne potrzeby.

Odpowiedz
~NATALIA
~NATALIA 7 miesięcy temu

@~jan: mam 19 lat, jestem kobietą i wypijam w ciągu dnia 4 może nawet 5 litrów wody, nie pijam napoi slodzonych, jeżeli juz to siegam po herbaty ziolowe, caly czas czuje pragnienie, nie wiem co jest tego powodem nie spozywam soli nie jem slodyczy, od dłuższego czasu szukam odpowiedzi

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Woda
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Woda
Woda

Skutki odwodnienia organizmu

Skutki odwodnienia organizmu

Kiedy organizm znajduje się w stanie „suszy", inteligentnie gospodaruje zasobami wody, nawadniając i odżywiając najbardziej istotne dla życia narządy. Niektóre z nich są jednak słabo nawodnione i mogą zacząć źle funkcjonować, np. kości, stawy czy krążki...

Woda

10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody

10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody

Nawadnianie organizmu Woda to składnik niezbędny dla zachowania podstawowych funkcji życiowych organizmu. Zalecana dzienna dawka spożycia wody wynosi (...) ? Połącz wodę z cytryną Cytryna to jeden z najpowszechniej stosowanych...

Woda

Ugaś pragnienie, jedząc

Ugaś pragnienie, jedząc

owoców znajdziemy również truskawki. Te zawierają w sobie aż 92% wody. Grejpfrut Grejpfrut to dobry smak, witaminy i minerały oraz woda w 91%. Melon (...) Melon to bogate źródło cukrów, karotenów, witamin B1, B2, B6, PP, E, C i A, kwasu...

Woda

Woda z cytryną na czczo - właściwości

. Właściwości jest kilka, a wpływają one bardzo korzystnie na nasz organizm od wewnątrz i od zewnątrz. Woda z cytryną na czczo - właściwości Wbrew (...) ciepłą wodę z połową cytryny chronimy organizm przed infekcjami...

Woda

Dlaczego powinniśmy pić więcej wody?

Wypowiedź: dr inż. Katarzyna Okręglicka, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki, ekspert kampanii „Woda na Start". Brak (...) logicznego myślenia, rozumienia czy kreatywność, wiąże się między innymi z regularnym przyjmowaniem...

Woda

Dlaczego warto filtrować wodę?

Dlaczego warto filtrować wodę?

Woda jest czymś powszechnym i jednocześnie koniecznym. Gasi pragnienie, pozwala na przygotowanie posiłków i napojów. Najczęściej sięgamy (...) po tę butelkowaną, dostępną w sklepach. Są jednak i tacy, którzy piją wodę...

Woda

Tajemnica wody - sekret młodości

Tajemnica wody - sekret młodości

Książka „Tajemnica Wody - sekret młodości. Przełomowy program regeneracji komórkowej Twojego organizmu" ukazała się nakładem wydawnictwa Laurum. Dostępna jest na stronie internetowej wydawnictwa www.laurum.pl oraz w dobrych księgarniach na terenie całego...