NFZ luzuje kryteria dla POZ dotyczące przystąpienia do szczepień przeciwko koronawirusowi
Na dzień przed zakończeniem przyjmowania wniosków o przystąpienie do programu szczepień ochronnych, Narodowy Fundusz Zdrowia zmienia kryteria stawiane placówkom medycznym. Efektem ma być zwiększenie liczby punktów, w których będzie można się zaszczepić.
1. Zmiana wymogów
Choć Narodowy Fundusz Zdrowia zmiany nazywa doprecyzowaniem, w rzeczywistości jest to złagodzenie przepisów. Zmiany dotyczą głównie placówek POZ.
"Zmiany w ogłoszeniu zostały wypracowane ze środowiskiem lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, podczas konsultacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19" – czytamy w oficjalnym komunikacje Narodowego Funduszu Zdrowia.
Na czym ma polegać złagodzenie przepisów? Przede wszystkim placówek POZ nie będzie dotyczył wymóg szczepień przez 5 dni w tygodniu. Zespoły szczepiące w POZ nie będą również musiały wykonywać 180 szczepień w tygodniu.
NFZ liczy, że dzięki tym zapisom w Narodowy Program Szczepień włączą się także te mniejsze przychodnie. Podaje także, że placówki, które już złożyły wnioski, a chcą go zmienić z powodu publikacji zmian, powinny złożyć formularz ponownie. Powinny się jednak spieszyć, ponieważ termin wysyłania zgłoszeń upływa 11 grudnia.
2. Kiedy będzie szczepionka?
Ministerstwo Zdrowia informuje, że pierwsze transze szczepionki trafią do Polski na przełomie stycznia i lutego 2021 r. Rząd zamówił ponad 40 mln dawek preparatu.
W Polsce szczepienia przeciwko koronawirusowi rozpoczną się prawdopodobnie na przełomie stycznia i lutego 2021 r. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się przystąpić do umów z pięcioma producentami: Pfizer, AstraZeneca, Johnson&Johnson, CureVac, Moderna.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.