Nie ignoruj. Może być jedynym symptomem uszkodzenia trzustki
Choroby trzustki są często trudne do wykrycia, ponieważ mogą rozwijać się niezauważenie przez wiele lat, niszcząc tym samym ten bardzo istotny organ. Warto pamiętać, że to nie tylko ból brzucha powinien skłonić nas do wizyty u lekarza. Na jakie symptomy należy zwracać uwzgę?
1. Objawy chorej trzustki
Trzustka to niezwykle ważny organ odpowiedzialny za dostarczanie enzymów do jelita cienkiego, co umożliwia trawienie jedzenia, jak również za produkcję glukagonu i insuliny, które regulują poziom glukozy we krwi, jest narażona na szkody spowodowane nadużywaniem alkoholu i paleniem papierosów.
Negatywny wpływ na trzustkę mają również dieta opierająca się na fast foodach, wysoko przetworzonych produktach i słodzonych napojach gazowanych. Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na choroby trzustki należą: otyłość, choroby autoimmunologiczne, przyjmowanie niektórych leków czy zakażenia wirusowe. Istotną rolę odgrywają też predyspozycje genetyczne.
Jak zauważyć, że twoja trzustka jest w złym stanie? Przez wagę. Mimo że nadwaga nie jest zdrowa dla tego organu, to pamiętaj, że gwałtowna utrata masy ciała, niezwiązana ze zmianą diety czy wzmożoną aktywnością fizyczną, może być sygnałem ostrzegawczym. Jest to jeden ze sposobów, w jaki objawia się przewlekłe zapalenie trzustki, ale również jeden z symptomów raka trzustki.
2. Obserwuj swoją skórę
Nie wolno też lekceważyć swędzenia skóry. Czasami jest to jedyny symptom uszkodzenia trzustki. Pojawia się, gdy pod skórą widoczne są kompleksy białkowe z bilirubiną. Skóra na tym etapie jeszcze nie zmienia koloru, ale nie wolno zignorować tego objawu.
Również wysypki na ciele, które zwykle pojawiają się w formie plam, zwłaszcza w okolicy pępka lub na tułowiu, nie powinny być ignorowane. Inne objawy to: sinica marmurkowata, żółtaczka, rumień wędrujący oraz martwica tkanki podskórnej.
Ostre zapalenie trzustki to nie tylko zmiany skórne. W trakcie choroby występują również gorączka, wymioty, nudności, ból brzucha promieniujący do kręgosłupa, wzmożone pragnienie, a także zaczerwienienie widoczne na twarzy czy spadek ciśnienia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.