Nie szkalujcie GMO - naukowcy apelują do Greenpeace

"Zaprzestańcie działań, które blokują wprowadzenie na rynek genetycznie modyfikowanej żywności. Dzięki niej możliwa będzie walka z problemem głodu na świecie" – zaapelowało do Fundacji Greenpeace, 100 laureatów Nagrody Nobla.

"GMO nie jest rozwiązaniem, ponieważ głód spowodowany jest złą dystrybucją żywności a nie jej brakiem" – odpowiada Greenpeace.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

List otwarty do Greenpeace

Apel wystosowali Richard Roberts z New England Biolabs oraz Philip Sharp – laureat Nagrody Noba z 1993 roku w dziedzinie medycyny.

Dołączyło do nich 100 najwybitniejszych naukowców na świecie, w szczególności tych zajmujących się medycyną, chemią i biologią.

Naukowcy wystosowali do Fundacji Greenpeace list otwarty. Apelują w nim, by Fundacja przestała działać – w ich mniemaniu – na szkodę krajów rozwijających się.

Mowa o krytykowaniu upraw testowych tzw. złotego ryżu. Roślina jest modyfikowana genetycznie, a jej uprawy mają być rozwiązaniem problemu głodu w Azji i Afryce.

"Apelujemy o ponowne przeanalizowanie doświadczeń rolników oraz konsumentów na całym świecie związanych z żywnością udoskonaloną metodami biotechnologii, o dogłębne zapoznanie się z publikacjami naukowymi oraz wydanymi przez agencje odpowiedzialne za wprowadzanie przepisów regulujących kwestie jakości żywności oraz o zaprzestanie kampanii przeciwko GMO, a w szczególności przeciwko ryżowi odmiany złoty ryż" – piszą Nobliści.

Tymczasem Greenpeace nie zamierza zmieniać swojego stanowiska w sprawie upraw żywności genetycznie modyfikowanej. Fundacja od lat twierdzi, iż żywność GMO może stwarzać niebezpieczeństwo dla ludzi i środowiska naturalnego, ponieważ krzyżuje się z naturalnymi odpowiednikami.

  • W przeciwieństwie do skażeń chemicznych, które z biegiem lat można usunąć ze środowiska, większość GMO będzie się w nim rozprzestrzeniać bez końca, zagrażając bioróżnorodności.  Różnorodność biologiczna musi być chroniona i szanowana jako globalne dziedzictwo ludzkości. Jest jednym z fundamentalnych warunków przetrwania naszego świata – podkreślają działacze Greenpeace, dodając, iż nadal brakuje długoterminowych badań nad bezpieczeństwem żywności modyfikowanej genetycznie.

Podobne zdanie ma Organizacja Narodów Zjednoczonych, według której to właśnie od bioróżnorodności zależy wyżywienie rosnącej populacji ludzkości.

Jednocześnie Greenpeace zaznacza, że GMO nie może być rozwiązaniem problemu głodu na świecie. Zdaniem fundacji, na świecie istnieje odpowiednia ilość żywności, a problemem jest zła jej dystrybucja – w niektórych krajach dochodzi do ogromnej nadprodukcji, podczas gdy inne borykają się z owej produkcji brakiem.

Czym jest złoty ryż?

Złoty ryż – to odmiana ryżu, która została opracowana z myślą o ludności krajów rozwijających się, w których powszechny jest problem głodu. Duża część dzieci z tych krajów choruje na tzw. ślepotę zmierzchową, związaną z brakiem witaminy A.

Do opracowania odmiany „złoty ryż” użyto genu psy, który koduje syntazę fitoenu i pochodzi pierwotnie z narcyza trąbkowego; w nowszej wersji zastąpiono go kukurydzą oraz genu crtI, który koduje desaturazę karotenu. Pochodzi z bakterii Erwinia uredovora.

Złoty Ryż uprawia się teraz w wersji testowej w Bangladeszu i na Filipinach.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Kontroluj stres Stres wywiera destrukcyjny wpływ na organizm każdego człowieka. Czynnik ten może przyczynić się do osłabienia odporności organizmu. Tym samym zwiększa się podatność na choroby układowe. Z tego względu warto poznać tajniki radzenia sobie...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...

Zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO)

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak zanieczyszczenia wpływają na układ oddechowy? Czy smog można wiązać z alergią? Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Czyste powietrze jest niezbędne dla dobrego zdrowia, a jego jakość istotnie wpływa na stan organizmu i zadowolenie...