Nie żyją już 22 osoby. Groźny patogen dotarł do Łodzi
Nie żyje kolejna osoba zakażona legionellą. Bakterię wykryto też w następnym województwie. Tym razem patogen zaatakował w Łodzi. Zdecydowano o pilnej dezynfekcji termicznej instalacji wewnętrznych.
1. Legionella w województwie łódzkim
Nie żyje kolejna osoba zakażona bakterią Legionella pneumophila. 74-letnia pacjentka zmarła w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie.
- Od kilkunastu dni była hospitalizowana na oddziale intensywnej terapaii. Miała choroby współistniejące - powiedział w rozmowie z PAP Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.
Tymczasem patogen, który wywołał w sierpniu epidemię na Podkarpaciu, atakuje w kolejnym województwie. Sanepid poinformował o nowych zakażeniach w województwie łódzkim. Od początku roku potwierdzono tam już 11 przypadków.
Zbigniew Solarz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, potwierdził, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni wykryto trzy nowe przypadki, ale "nie są one ze sobą powiązane".
Sanepid podjął natychmiastową decyzję i prowadzi wzmożony nadzór nad jakością wody docierającej m.in. do szpitali, DPS-ów i odbiorców indywidualnych.
Zachęca też do do samodzielnego przegrzewania wody w domowej instalacji i płukania jej, szczególnie po dłuższej nieobecności np. po wakacjach, a także czyszczenia słuchawek prysznicowych i deszczownic.
Przypomnijmy, że najlepsza temperatura dla rozwoju legionelli to 20-50 stopni Celsjusza. Szacuje się, że powyżej 60 stopni Celsjusza bakterie giną.
Ponadto, jak informuje "Fakt", na łódzkich osiedlach pojawiły się kartki z informacją o podgrzaniu wody w sieci ciepłowniczej o 10 stopni Celsjusza. Chodzi o wykonanie skutecznej dezynfekcji termicznej instalacji wewnętrznych.
2. 22 zgony przez legionellę
Nie ma jeszcze nowego komunikatu rzeszowskiego sanepidu. Z czwartkowych informacji wynika, że nie zmieniła się liczba zakażonych - dotychczas potwierdzono 166 przypadków. Najwięcej w Rzeszowie (112 osób) i powiecie rzeszowskim (38).
Dotychczas potwierdzono 22 przypadki śmiertelne.
W środę informowaliśmy, że patogen wykryto w jednym warszawskich z przedszkoli. Sprawę monitoruje sanepid. Jak informowała dyrekcja, dzieci są bezpieczne i nie ma potrzeby zamykania placówki.
Zapowiedziano akcję podgrzania wody do temperatury 70 stopni, w której bakteria nie jest w stanie przetrwać. Ponadto sanepid wydał zalecenia: zamknięcie natrysków w przedszkolu na siedem dni, rozkręcenie pryszniców i chemiczną dezynfekcję oraz powtórzenie badań wody za tydzień.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.