W tym artykule:
Niedobór żelaza a ryzyko chorób
Na łamach czasopisma Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego "ESC Heart Failure" opublikowane zostały nowe wyniki badań dotyczące żelaza. To jeden z najważniejszych pierwiastków w organizmie – jest składową hemoglobiny i odpowiada za transport tlenu do komórek organizmu.
Badanie objęło 12 164 osób z trzech europejskich kohort populacyjnych, wśród których 55 proc. stanowiły kobiety. Mediana wieku wyniosła 59 lat.
Na podstawie próbek krwi badacze ocenili ryzyko sercowo-naczyniowe u uczestników badania – chodzi m.in. o używki jak tytoń, otyłość czy cukrzycę. Następnie podzielono ich zgodnie z kryterium niedoboru żelaza.
Anemia
U 60 proc. przebadanych na początku próbek wykryto całkowity niedobór żelaza, a u 64 proc. – funkcjonalny niedobór żelaza.
W tym drugim przypadku poziom żelaza w surowicy krwi (ferrytyna) jest niski, ale wewnątrzustrojowe zapasy organizmu (transferyna) nie wskazują na nieprawidłowości. Jak to się dzieje? Organizm magazynuje zapasy tego pierwiastka w hepatocytach i makrofagach tkankowych. Z kolei całkowity niedobór żelaza, jak wyjaśnia jeden z autorów badania, dr Benedikt Schrage, "jest tradycyjnym sposobem oceny poziomu żelaza, ale pomija krążące żelazo", pokazując tylko stan ferrytyny.
Tak szczegółowe badanie pozwoliło na określenie roli żelaza w organizmie w kontekście incydentów w układzie sercowo-naczyniowym.
Funkcjonalny niedobór żelaza wiązał się z wyższym ryzykiem choroby wieńcowej serca aż o 24 procent, zwiększonym ryzykiem śmiertelności sercowo-naczyniowej o 26 procent i zwiększonym o 12 procent ryzykiem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny w porównaniu z brakiem funkcjonalnego niedoboru żelaza.
Całkowity niedobór żelaza wiązał się ze zwiększonym o 20 procent ryzykiem choroby wieńcowej serca w porównaniu z całkowitym niedoborem żelaza, ale nie był związany ze śmiertelnością.
Lekarz z Uniwersyteckiego Centrum Serca i Naczyń w Hamburgu w Niemczech przyznał, że było to badanie obserwacyjne, więc, by potwierdzić związek niedoboru żelaza z chorobami serca, konieczne są dalsze badania.
Żelazo i jego suplementacja
Zdaniem badaczy niedobór żelaza w populacji osób w średnim wieku był bardzo powszechny – aż 2/3 osób miało funkcjonalny niedobór pierwiastka. Jak powiedział dr Schrage, "osoby te były bardziej narażone na choroby serca i częściej umierały w ciągu następnych 13 lat".
Jak wskazuje badanie, niedobór żelaza to nie tylko zmęczenie, niższa odporność i wypadanie włosów czy blada skóra. Stąd, suplementacja – zwłaszcza w średnim wieku, gdy rośnie ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego – jest tak istotna.
W jaki sposób suplementować żelazo? Przede wszystkim najlepiej dostarczać ten pierwiastek z pożywieniem. W postaci żelaza hemowego znajduje się w produktach odzwierzęcych. Ten rodzaj żelaza jest dobrze przyswajany przez organizm w odróżnieniu od roślinnego żelaza niehemowego. To jest przyswajane przez nas nieco gorzej, choć wciąż jest cenne.
Gdzie szukać żelaza? W czerwonym mięsie, podrobach, żółtku jaj, a także w produktach pełnoziarnistych, tofu i warzywach strączkowych. W przypadku, gdy to okaże się to niewystarczające, a badanie krwi potwierdzi znaczny niedobór żelaza, lekarz może zalecić suplementację.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.