Niedobory substancji odżywczych w chorobie nowotworowej – jak im przeciwdziałać?
Pacjent onkologiczny wymaga odpowiedniego żywienia. Osłabiony chorobą organizm potrzebuje m.in. wzmacniania żywieniowego, czyli dostarczania niezbędnych składników odżywczych. Dlatego właśnie tak ważną rolę w walce z chorobą pełni dobrze dopasowana dieta. Najlepiej, jeśli będzie ona bogata w białko. To składnik niezbędny do wspierania leczenia. Dlaczego?
1. Niedobory białka w organizmie
Rozwój choroby nowotworowej bardzo obciąża organizm. Pacjent odczuwa najczęściej mniejszą potrzebę spożywania pokarmów, a co za tym idzie często dodatkowo chudnie i traci energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania. W przypadku zbyt małej ilości energii i białka w diecie organizm zaczyna zużywać białka wchodzące w skład mięśni, a później z innych narządów.
Białko to podstawowy budulec organizmu. Składnik ten pełni niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu komórek wchodzi w skład enzymów i hormonów, warunkuje odnowę uszkodzonych tkanek, gojenie się ran, wspiera funkcje układu odpornościowego. Ta ostatnia z funkcji jest szczególnie ważna w kontekście większego ryzyka podatności chorych na zakażenia.
Jeśli zatem będzie zbyt mało białka w organizmie, może dojść do różnych zaburzeń metabolicznych, jak też chory może stać się bardziej narażony na infekcje.
2. Prawidłowe odżywianie jako wsparcie leczenia
Sposobem na uzupełnienie brakujących składników odżywczych jest ich dostarczanie w diecie. Pacjenci onkologiczni, u których obserwuje się powstawanie odczynów popromiennych w czasie radioterapii lub po jej zakończeniu, powinni do codziennego menu włączyć zwiększone ilości białka (jeśli nie ma innych przeciwwskazań). Dzięki temu organizm może w odpowiednim tempie odbudowywać zniszczone w czasie radioterapii tkanki. Warto zatem spożywać mięso, jaja i ryby, a także – jeśli nie obserwuje się nietolerancji na laktozę – nabiał, które są głównym źródłem białka w diecie człowieka.
Jednym z ważnych aminokwasów jest arginina, która wspomaga gojenie ran. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku pacjentów po rozległych operacjach chirurgicznych. Podaż argininy ma także duże znaczenie dla pacjentów leżących, którzy są narażeni na powstawanie trudno gojących się odleżyn.
Gdzie znajdziemy ten aminokwas? Niemalże we wszystkich produktach bogatych w białko. Warto więc, by w diecie chorego często gościł nabiał, czerwone i białe mięso, a także jaja i ryby.
Oprócz białka, w diecie pacjenta konieczna jest również odpowiednia ilość węglowodanów. Najlepiej wybierać te, które dostarczają także takich substancji odżywczych jak witaminy i składniki mineralne. W przypadku kłopotów z zaparciami – węglowodany mogą być także dobrym źródłem błonnika pokarmowego.
3. Jak przeciwdziałać niedoborom?
Choroba nowotworowa osłabia organizm. Tradycyjna dieta często nie jest w stanie dostarczyć pacjentowi pełnej palety składników odżywczych. Dlatego też w takim przypadku warto sięgnąć po żywienie medyczne.
Celem wspierania żywieniowego jest oczywiście dostarczenie organizmowi właściwej dawki składników odżywczych. Stosuje się je wtedy, gdy chory nie jest w stanie uzupełnić niedoborów pokarmowych spożywając tradycyjne, domowe posiłki. Takie odżywianie nazywane żywieniem medycznym wprowadza się odpowiednio wcześnie, by dzięki niemu móc wspomagać proces leczenia i profilaktycznie zapobiegać niedożywieniu.
Elementem żywienia medycznego są preparaty odżywcze gotowe do spożycia, typu nutridrink. Przykładem może być Cubitan, który jest wysokobiałkowy i wysokoenergetyczny a do tego jest będący źródłem cennej argininy, składników mineralnych i witamin.
Z kolei preparaty Nutridrink Protein 125 ml lub FortiCare charakteryzują się wysokąkoncentracją składników w małej objętości. (tylko 125 ml). Już dwie butelki Protein 125 ml dostarczą aż 36g białka i aż 600 kcal, co stanowi duży procent dziennego zapotrzebowania chorego.
Natomiast FortiCare zawiera kwasy omega-3: EPA i DHA – których spożywanie rekomendowane jest przezróżne towarzystwa żywieniowe.
Dodatkowo w chorobie nowotworowej, zwłaszcza zaawansowanej polecany jest Calogen. To emulsja tłuszczowa będąca dodatkowym źródłem energii – dzięki niej w bardzo małej dawce (3 razy dziennie po 30 ml) można dostarczyć do organizmu wysoką ilość kalorii. Wszystkie te preparaty należy stosować pod nadzorem lekarza lub dietetyka.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.