Trwa ładowanie...

Nieoczywiste objawy chorób krążenia

Avatar placeholder
29.11.2018 15:15
Nieoczywiste objawy chorób krążenia
Nieoczywiste objawy chorób krążenia (123rf)

Choroby układu krążenia mogą objawiać się w bardzo różny sposób. Zwykle kojarzymy je z bólem w klatce piersiowej czy podwyższonym ciśnieniem krwi. Czy istnieją jednak nieoczywiste objawy i na które z nich należy zwrócić szczególną uwagę?

Do typowych symptomów chorób układu krążenia należą m.in. bóle w klatce piersiowej, duszność, męczliwość, kołatania serca, obrzęki nóg. Należą do nich również omdlenia czy utraty przytomności. Trzeba jednak pamiętać, że choroby układu krążenia mogą być przyczyną wielu innych, pozornie nie związanych z sercem objawów.

- Do mniej swoistych objawów chorób układu krążenia należy np. nawracające osłabienie, bladość powłok (czyli skóry), najróżniejszego rodzaju palpitacje, obrzęki, nie tylko w zakresie podudzi, ale - w szczególności u osób leżących - w zakresie innych części ciała. Wreszcie mogą to być różnego rodzaju nietypowe dolegliwości bólowe - tłumaczy prof. Piotr Jankowski, Sekretarz Zarządu Głównego PTK, z I Kliniki Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego Collegium Medicum UJ.

W szczególności u kobiet objawy, które dotyczą chorób układu krążenia są mniej typowe. Choroby serca, zawał czy choroba wieńcowa właśnie u pań częściej objawiają się nietypowymi dolegliwościami bólowymi w klatce piersiowej.

Zobacz film: "Leczenie chorób serca"

- Mogą to być najróżniejsze bóle kłujące, duszność w klatce piersiowej, która może być ekwiwalentem tzw. stenokardii, czyli bólu wynikającego z niedokrwienia mięśnia sercowego - dodaje prof. Piotr Jankowski.

Do chorób układu krążenia należą między innymi: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba wieńcowa czy zawał serca.

Nadciśnienie tętnicze może objawia się nie tylko podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi, ale również bólami głowy, zwłaszcza po przebudzeniu, mroczkami, bezsennością, wybuchowością, szumami w uszach, kołataniem serca czy zawrotami głowy i ciągłym zmęczeniem.

Głównymi objawami niewydolności serca są: zmęczenie i duszność, obrzęki, które są efektem zatrzymywania wody w organizmie. Najbardziej charakterystycznymi oznakami choroby wieńcowej są: bóle w klatce piersiowej, które dają wrażenie ucisku i gniecenia. Pojawiają się w czasie stresu, posiłku, pod wpływem zimnego powietrza lub wysiłku. Objawami mogą też być nudności i zaburzenia oddechowe.

W przypadku chorób krążenie diagnoza nie jest jednak prosta. Nawet typowe symptomy, mogą być spowodowane przez wiele innych chorób. To dotyczy zarówno dolegliwości bólowych w klatce piersiowej, duszności, jak i przykładowo omdleń. Należy zatem pamiętać, że nie każdy ból w klatce piersiowej oznacza zawał, ale każdy z rodzajów bólu jest sygnałem na to, że naszym organizmie dzieje się coś niedobrego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.