Trwa ładowanie...

Nietypowy objaw COVID-19. Zakrzep krwi spowodował czterogodzinną erekcję

Avatar placeholder
08.07.2020 14:42
Erekcja trwała cztery godziny
Erekcja trwała cztery godziny (Pixabay)

62-latek z Francji doznał nietypowego objawu koronawirusa. Czterogodzinna erekcja spowodowała jednak na tyle duży ból, że potrzebna była interwencja chirurga. Francuscy lekarze ostrzegają, że takich przypadków może być coraz więcej.

1. Priapizm objawem koronawirusa

Francuscy lekarze alarmują – jednym z objawów koronawirusa może być niekontrolowana erekcja, która trwa przez kilka godzin. Taki stan nazywa się priapizmem. Może prowadzić do bólu narządu, a w skrajnych przypadkach, do uszkodzenia prącia.

Zdaniem lekarzy, którzy zajmowali się pacjentem, jego stan może być powiązany bezpośrednio z komplikacjami spowodowanymi COVID-19. Już wcześniej zauważono, że koronawirus zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Zdaniem lekarzy taki zakrzep mógł spowodować zamknięcie światła żyły odprowadzającej krew z prącia pacjenta. W efekcie erekcja trwała przez cztery godziny.

2. Krzepnięcie krwi a koronawirus

Badacze z Irish Centre for Vascular Biology zauważyli niepokojącą tendencję wśród pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19. U niektórych pojawiały się zaburzenia krzepnięcia krwi, co zdaniem autorów badania mogło być przyczyną śmierci u części z nich.

Zobacz film: "Flawonoidy na pobudzenie testosteronu"

Obserwacje dotyczyły pacjentów z Irlandii, którzy wymagali leczenia w szpitalu. Zauważono też wyraźną zależność pomiędzy ciężkim przebiegiem choroby a wyższym poziomem aktywności krzepnięcia krwi.

"Nasze nowe odkrycia pokazują, że COVID-19 jest związany z unikalnym rodzajem zaburzenia krzepnięcia krwi, które skupia się głównie w płucach. Bez wątpienia przyczynia się do wysokiego poziomu śmiertelności u pacjentów - tłumaczył w "Independent" prof. James O'Donnell, dyrektor Irish Centre for Vascular Biology. - Oprócz zapalenia płuc w płucach obserwujemy również setki małych skrzepów krwi" - dodaje hematolog.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze