Trwa ładowanie...

Nowe zastosowanie leku hamującego krwotoki

Brytyjscy naukowcy twierdzą, iż lek dotychczas stosowany przy hamowaniu silnych krwawień u pacjentów, którzy przeszli poważne operacje może znaleźć zastosowanie również przy hamowaniu krwawień pourazowych...

spis treści

1. Lek na krwawienia

Farmaceutyk, dla którego znaleziono nowe zastosowanie jest lekiem antyfibrynolitycznym, co oznacza, że ogranicza rozpuszczanie skrzepów, tym samym umożliwiając krzepnięcie krwi. Dzięki tym właściwościom lek zmniejsza krwawienie u chorych, którzy przeszli poważne zabiegi chirurgiczne, a także zmniejsza konieczność transfuzji krwi. Na podstawie analizy działania leku naukowcy doszli do wniosku, iż istnieje możliwość, że lek ten sprawdzi się również u osób, u których krwawienie jest wynikiem urazu doznanego w wypadku.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Lek na krwotoki u pacjentów pourazowych

Aby potwierdzić tą tezę, uczeni ze Szpitala Królewskiego w Leicester oraz z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej przeprowadzili analizę wyników badań na podstawie przypadków 20 451 osób, u których doszło do krwotoku w wyniku wypadku. U pacjentów, którzy otrzymali lek przeciwkrwotoczny ryzyko zgonu było o 10% mniejsze niż u osób, które leku tego nie otrzymały. Co więcej, po wyłączeniu z analizy wyników jednego badania dotyczącego 240 chorych, spadek ryzyka zgonu wynosił 15%. Zaletą leku był również fakt, iż jego przyjmowanie nie zwiększyło zagrożenia powstawania zakrzepów. Lek nie powodował także zbyt wielu skutków ubocznych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza