Trwa ładowanie...

Nowe zastosowanie leku na cholesterol

Avatar placeholder
13.12.2018 13:59
Nowe zastosowanie leku na cholesterol
Nowe zastosowanie leku na cholesterol

Amerykańscy naukowcy odkryli, że znany lek z grupy statyn, który obniża poziom cholesterolu u dzieci i dorosłych, zmniejsza trudności z uczeniem u dzieci dotkniętych nerwiakowłókniakowatością typu 1. Lek ten poprawia między innymi pamięć werbalną i niewerbalną.

spis treści

1. Lek na cholesterol a nerwiakowłókniakowatość

Lek z grupy statyn jest podawany pacjentom z wysokim poziomem cholesterolu, gdyż blokuje konkretny enzym w biosyntezie cholesterolu. Wcześniejsze badania na zwierzętach wykazały, że lek może wpływać również na szlak molekularny powiązany z deficytami poznawczymi u chorych z nerwiakowłókniakowatością. Pierwotnie celem naukowców było ustalenie, czy lek na cholesterol jest bezpieczny dla pacjentów dotkniętych tą chorobą. Badacze dostrzegli jednak, że specyfik ten korzystnie wpływa na pamięć i uwagę. Odkrycie to może być przełomem w poprawie jakości życia chorych z nerwiakowłókniakowatością oraz w opracowaniu skutecznych metod leczenia tej choroby. Mimo iż badanie przeprowadzono na niewielką skalę, naukowcy są dobrej myśli. Obecnie współpracują z instytucjami badawczymi na całym świecie w celu przeprowadzenia dużego badania, które mogłoby potwierdzić dotychczasowe ustalenia.

2. Badania nad skutecznością leku na deficyty poznawcze

Badanie trwało trzy miesiące i wzięło w nim udział 24 pacjentów w wieku 10-17 lat dotkniętych nerwiakowłókniakowatością. Badanym podawano lek z grupy statyn. Ponadto poddano ich testom na funkcjonowanie poznawcze przed i po kuracji. Wszyscy pacjenci mieli prawidłowy poziom cholesterolu, dodatkowo po okresie przyjmowania leku na cholesterol zaobserwowano poprawę pamięci, uwagi i wydajności. Naukowcy są zdania, że wyniki badań mogą mieć praktyczne zastosowanie dla wszystkich dzieci dotkniętych trudnościami z uczeniem się.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze