Trwa ładowanie...

NT pro-BNP – charakterystyka, wskazania do badania, przeprowadzenie badania, norma, interpretacja wyników

NT pro-BNP to marker sercowy. Jego pełna nazwa brzmi peptyd natriuretyczny typu B, N-końcowy fragment propeptydu natriuretycznego typu B. Badanie NT pro-BNP wykonuje się, jeżeli istnieje podejrzenie niewydolności serca. Podczas zawału serca obserwuje się znaczne podwyższenie NT pro-BNP. Kiedy najlepiej wykonać badanie NT pro-BNP? Ile kosztuje wykonanie badania?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. NT pro-BNP – charakterystyka

Hormon BNP jest wydzielany przez komórki mięśnia sercowego, a w szczególności przez lewą komorę. NT pro-BNP jest peptydem natriuretycznym, wytwarzanym głównie w przedsionkach serca. Peptydy natriuretyczne pełnią wiele funkcji w organizmie, m.in.:

  • nasilają lipolizę;

  • rozkurczają mięśnie komórek gładkich;

  • hamuje pragnienie.

BNP ma za zadanie utrzymać właściwą objętość krwi, hamowanie działanie układu współczulnego, a także usprawnia filtrację kłębuszkową, dzięki czemu wydalanie wody i sody z moczu jest możliwe i zwiększone.

Nie tylko zawał. 5 chorób, które mogą objawiać się bólem klatki piersiowej
Nie tylko zawał. 5 chorób, które mogą objawiać się bólem klatki piersiowej [7 zdjęć]

Najczęstszą przyczyną bólu w klatce piersiowej jest zawał serca. Istnieją jednak inne schorzenia, które...

zobacz galerię

2. NT pro-BNP – wskazania do badania

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia badania NT pro-BNP jest nieprawidłowa praca serca. Choroby serca można rozpoznać, ponieważ dają bardzo charakterystyczne objawy, do których można zaliczyć:

Badanie NT pro-BNP wykonuje się równocześnie z oznaczeniem biomarkerów sercowych oraz wraz z badaniem czynnościowym płuc, w celu rozpoznania problemów z sercem oraz rozpoznania przyczyn nieprawidłowości oddechowych.

Badanie NT pro-BNP daje możliwość odróżnienie poszczególnych chorób od siebie, gdyż niewydolność serca często mylona jest z innymi dolegliwościami. Bardzo ważne jest prawidłowe oznaczenie NT pro-BNP i rozpoznanie danej choroby, ponieważ każdą z dolegliwości leczy się w inny sposób.

Badanie NT pro-BNP wykonywane jest w nagłych przypadkach w celu szybkiego potwierdzenia schorzenia, zlecane jest przez lekarza podczas podejrzenia, iż pacjent choruje na chorobę wieńcową. Badanie NT pro-BNP wykonywane jest również podczas leczenia pacjenta cierpiącego z powodu niewydolności serca, w celu kontrolowania terapii.

3. NT pro-BNP – przeprowadzenie badania

Do badania NT pro-BNP nie trzeba się przygotowywać w żaden sposób, gdyż samo badanie może być przeprowadzone o dowolnej porze dnia. Materiałem, z którego wykonywane jest badanie, jest krew.

Jednak jest ona pobierana od pacjenta metodą immunohistologiczną, z pomocą specjalistycznego zautomatyzowanego analizatora. Wyniki badania NT pro-BNP dostępne są bardzo szybko, gdyż maksymalny czas oczekiwania wynosi 60 minut.

4. NT pro-BNP – norma

Norma stężenia NT pro-BNP w osoczu wynosi 68–112 pg/ml (8,2–13,3 pmol/l). U osób starszych i kobiet stężenie może być nieco wyższe, natomiast niższe stężenie obserwuje się u osób otyłych.

Poza badaniem NT pro-BNP lekarz zleca wykonanie samego BNP oraz badania elektrokardiograficznego, ponieważ dzięki kompletowi badań możliwe jest postawienie odpowiedniej diagnozy.

5. NT pro-BNP – interpretacja wyników

Podwyższony poziom NT pro-BNP może świadczyć o:

Musisz to wiedzieć

Podwyższenie poziomu NT pro-BNP można obserwować w czasie spożywanie niektórych leków.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.