Trwa ładowanie...

Objawy, które mogą wskazywać na powstanie zakrzepu

Gdy w układzie żył głębokich powstanie zakrzep, dochodzi wówczas do rozwoju zakrzepicy żył głębokich (ZŻG). W Polsce problem ten rocznie dotyka blosko 60 tys. osób. Objawy tej dolegliwości są niespecyficzne, co utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy.

Ryzyko choroby rośnie wraz z wiekiem. Zakrzepica żył głębokich najczęściej diagnozowana jest u osób powyżej 60. roku życia.

Do powstania zakrzepu przyczynia się obecność czynników, które określa się mianem triady Virchowa. Są to:

Zobacz film: "Objawy zakrzepicy"
  • słaby przepływ krwi (może wynikać z unieruchomienia kończyny),
  • uszkodzenie ściany naczyniowej,
  • przewaga czynników prozakrzepowych nad inhibitorami krzepnięcia i czynnikami fibrynolitycznymi.

Częściej zakrzepica żył głębokich diagnozowana jest u osób otyłych, długotrwale unieruchomionych, z urazami w wywiadzie, trombofilią nabytą lub wrodzoną. To również często spotykany problem u kobiet w ciąży i połogu.

Przeczytaj koniecznie

1. Objawy zakrzepicy żył głębokich

Zakrzepica żył głębokich jest chorobą, która manifestuje swoją obecność w stosunkowo łagodny sposób. W zdecydowanej większości przypadków przebiega w sposób bezobjawowy.

Symptomy choroby nie są charakterystyczne, co utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy. Na co należy zatem zwrócić szczególną uwagę?

Jednym z pierwszych objawów zakrzepicy żył głębokich jest obrzęk podudzia lub całej kończyny. Nie musi być on duży, a jedynie postrzegany jako nieznaczne pogrubienie. Aby to sprawdzić, warto wykonać pomiar obwodu kończyn (różnica większa niż 2 cm może wskazywać na ZŻG).

Objawem zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych może być ból łydki
Objawem zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych może być ból łydki (123RF)

Pacjenci zgłaszają również często bolesność uciskową nogi/ramienia lub jej tkliwość. Dyskomfort może pojawiać się zwłaszcza po długim spoczynku.

U niektórych chorych obserwuje się ponadto objaw Homansa. Jest to ból łydki, który towarzyszy biernemu zgięciu grzbietowym stopy.

Domowe sposoby na pajączki na nogach
Domowe sposoby na pajączki na nogach [7 zdjęć]

Pajączki na nogach to popękane naczynka – czerwone pręgi, które są widoczne na powierzchni skóry łydek.

zobacz galerię

Powodem do niepokoju są również przebarwienia widoczne na skórze, jak również jej ocieplenie. W przebiegu ZŻG pojawić się może również stan podgorączkowy lub gorączka, za co odpowiada stan zapalny rozwijający się wokół żyły z zakrzepem.

Najczęstszym powikłaniem zakrzepicy żył głębokich jest zatorowość płucna. Jej objawy to duszność, ból w klatce piersiowej, kaszel (najczęściej suchy), zasłabnięcie. Ich wystąpienie powinno zmobilizować pacjenta do natychmiastowej wizyty u lekarza.

W przypadku zakrzepicy żył głębokich bardzo ważne jest wczesne zauważenie objawów i włączenie odpowiedniego leczenia. To pozwoli uniknąć bardzo poważnych powikłań.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza