Trwa ładowanie...

Objawy, które mogą wskazywać na powstanie zakrzepu

 Agnieszka Gotówka
28.12.2018 13:33
Objawy, które mogą wskazywać na powstanie zakrzepu
Objawy, które mogą wskazywać na powstanie zakrzepu

Gdy w układzie żył głębokich powstanie zakrzep, dochodzi wówczas do rozwoju zakrzepicy żył głębokich (ZŻG). W Polsce problem ten rocznie dotyka blosko 60 tys. osób. Objawy tej dolegliwości są niespecyficzne, co utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy.

Ryzyko choroby rośnie wraz z wiekiem. Zakrzepica żył głębokich najczęściej diagnozowana jest u osób powyżej 60. roku życia.

Do powstania zakrzepu przyczynia się obecność czynników, które określa się mianem triady Virchowa. Są to:

  • słaby przepływ krwi (może wynikać z unieruchomienia kończyny),
  • uszkodzenie ściany naczyniowej,
  • przewaga czynników prozakrzepowych nad inhibitorami krzepnięcia i czynnikami fibrynolitycznymi.
Zobacz film: "Objawy zakrzepicy"

Częściej zakrzepica żył głębokich diagnozowana jest u osób otyłych, długotrwale unieruchomionych, z urazami w wywiadzie, trombofilią nabytą lub wrodzoną. To również często spotykany problem u kobiet w ciąży i połogu.

Przeczytaj koniecznie

1. Objawy zakrzepicy żył głębokich

Zakrzepica żył głębokich jest chorobą, która manifestuje swoją obecność w stosunkowo łagodny sposób. W zdecydowanej większości przypadków przebiega w sposób bezobjawowy.

Symptomy choroby nie są charakterystyczne, co utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy. Na co należy zatem zwrócić szczególną uwagę?

Jednym z pierwszych objawów zakrzepicy żył głębokich jest obrzęk podudzia lub całej kończyny. Nie musi być on duży, a jedynie postrzegany jako nieznaczne pogrubienie. Aby to sprawdzić, warto wykonać pomiar obwodu kończyn (różnica większa niż 2 cm może wskazywać na ZŻG).

Objawem zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych może być ból łydki
Objawem zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych może być ból łydki (123RF)

Pacjenci zgłaszają również często bolesność uciskową nogi/ramienia lub jej tkliwość. Dyskomfort może pojawiać się zwłaszcza po długim spoczynku.

U niektórych chorych obserwuje się ponadto objaw Homansa. Jest to ból łydki, który towarzyszy biernemu zgięciu grzbietowym stopy.

Domowe sposoby na pajączki na nogach
Domowe sposoby na pajączki na nogach [7 zdjęć]

Pajączki na nogach to popękane naczynka – czerwone pręgi, które są widoczne na powierzchni skóry łydek.

zobacz galerię

Powodem do niepokoju są również przebarwienia widoczne na skórze, jak również jej ocieplenie. W przebiegu ZŻG pojawić się może również stan podgorączkowy lub gorączka, za co odpowiada stan zapalny rozwijający się wokół żyły z zakrzepem.

Najczęstszym powikłaniem zakrzepicy żył głębokich jest zatorowość płucna. Jej objawy to duszność, ból w klatce piersiowej, kaszel (najczęściej suchy), zasłabnięcie. Ich wystąpienie powinno zmobilizować pacjenta do natychmiastowej wizyty u lekarza.

W przypadku zakrzepicy żył głębokich bardzo ważne jest wczesne zauważenie objawów i włączenie odpowiedniego leczenia. To pozwoli uniknąć bardzo poważnych powikłań.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze