Trwa ładowanie...

Objawy udaru słonecznego - co sprzyja, oznaki, samopoczucie

Udar słoneczny najczęściej kojarzony jest z upalnym latem i przebywaniem przez długi czas na powietrzu. Znany jest też jako porażenie cieplne lub słoneczne oraz udar cieplny. Najczęściej dochodzi do niego podczas zwiększonego nasłonecznienia i upałów, a także jeśli dana osoba przebywa w nagrzanych i parnych pomieszczeniach. Gdy na ciało działają promienie słoneczne, wtedy może mieć miejsce duża utrata elektrolitów, a także odwodnienie. Na taki stan rzeczy wskazują objawy udaru słonecznego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Ryzyko udaru słonecznego

Najbardziej narażonymi miejscami na działanie promieni słonecznych są głowa i kark. Objawy udaru słonecznego pojawiają się, gdy nasz organizm nie ma możliwości, aby oddać nadmiaru ciepła. Dzieje się tak podczas upałów i tzw. kąpieli słonecznych lub gdy przebywamy w gorącej wodzie albo kiedy znajdujemy się w miejscu o gorącym, wilgotnym klimacie.

Ważną kwestią jest też odpowiedni ubiór. Objawy udaru słonecznego mogą też wystąpić, gdy odzież, którą nosimy nie jest przewiewna, oraz nie termoaktywna lub zbyt ciepła. Objawy udaru słonecznego mogą się też pojawić, gdy nie przyjmujemy właściwej ilości zmineralizowanych płynów, zwłaszcza przebywając na słońcu.

Objawy udaru słonecznego mogą pojawić podczas długiego przebywania w gorącym miejscu
Objawy udaru słonecznego mogą pojawić podczas długiego przebywania w gorącym miejscu

2. Oznaki udaru

Widoczne na pierwszy rzut oka objawy udaru słonecznego, to przede wszystkim zaczerwienienie na policzkach i czole. W cięższym stadium skóra na twarzy może też być blada. Osoba z objawami udaru słonecznego zaczyna obficie się pocić, ale z czasem ten objaw całkowicie ustępuje, a skóra staje się sucha.

Następuje ogólne osłabienie organizmu, co np. objawia się chwiejnym krokiem i próbami złapania równowagi. Chory z objawami udaru słonecznego zaczyna też niewyraźnie mówić. Czoło może być rozpalone i pojawia się gorączka, a temperatura ciała pacjenta przekracza czasem nawet 41 stopni C. Może też dojść do oparzenia osłoniętych części ciała, które przybiera formę I stopnia, a w skrajnych przypadkach nawet II stopnia.

3. Czy to udar?

Chory z objawami udaru słonecznego coraz gorzej się czuje i może nawet utracić przytomność. Zaczyna mieć mroczki przed oczami, a widzenie jest zaburzone. Objawy udaru słonecznego, to również coraz silniejsze zawroty i bóle głowy. Pojawiają się także dreszcze oraz najpierw nudności, a później może dojść do wymiotów. Chory z objawami udaru słonecznego może mieć problemy ze złapaniem oddechu, a tętno zaczyna przyspieszać. Udar słoneczny może też objawiać się zwiotczeniem mięśni. Chory z objawami udaru słonecznego zaczyna odczuwać niepokój.

To musisz wiedzieć

4. Co robić gdy ktoś za długo był na słońcu?

Objawy udaru słonecznego są dość łatwe do rozpoznania. Kiedy poczujemy się źle, należy przede wszystkim osłonić się przed promieniami słońca, czyli schronić w cieniu lub wyjść z parnego i nasłonecznionego pomieszczenia. Gdy widzimy potrzebującego z objawami udaru, to udzielić mu pierwszej pomocy i odprowadzić go lub też przenieść w chłodniejsze miejsce. Ważne jest, żeby ochłodzić jego skórę, czyli rozpiąć, zdjąć lub rozluźnić jego ubranie. Można też ułożyć pacjenta w takim miejscu, które jest przewiewne i nie nasłonecznione.

Jeśli widzimy zaczerwienienia na twarzy poszkodowanego, wtedy najlepiej jest posadzić go w pozycji półsiedzącej. Jednak, gdy skóra jest blada, to trzeba tak go ułożyć, aby głowa była niżej niż tułów. Dobrze jest też podawać choremu z objawami udaru słonecznego coś do picia, jednak w małych dawkach.

Wczesne objawy udaru mózgu
Wczesne objawy udaru mózgu [5 zdjęć]

W Polsce co osiem minut ktoś przechodzi udar mózgu. Każdego roku ponad 30 tys. Polaków umiera z powodu...

zobacz galerię

Dobrze jeśli jest to woda ze szczyptą soli, aby zatrzymać płyn w organizmie. Można także stosować chłodne okłady, które najlepiej nałożyć na głowę lub klatkę piersiową osoby z objawami udaru słonecznego. W razie zasłabnięcia należy zastosować sztuczne oddychanie.

Po udzieleniu pierwszej, niezbędnej pomocy osobie z objawami udaru słonecznego, należy wezwać lekarza lub pogotowie. Jeśli jest taka możliwość, to należy mierzyć choremu z objawami udaru słonecznego temperaturę ciała, sprawdzając czy się obniża. Nie pozostawiaj pacjenta samego, dopóki nie uzyskasz pewności, że jego stan się stabilizuje i sytuacja jest już opanowana.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.