Trwa ładowanie...

Objawy zapalenia prostaty

Zapalenie prostaty zwane jest inaczej zapaleniem stercza. Prostata to niewielki gruczoł krokowy, który zlokalizowany jest w okolicy pęcherza moczowego. Zapalenie prostaty wywołuje nieprzyjemne objawy. Bóle w trakcie oddawania moczu, nieprzyjemne skurcze w czasie wypróżniania, czasami dreszcze lub gorączkę. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są czynniki bakteryjne. Na zapalenie stercza najbardziej narażeni są mężczyźni między 30 a 40 rokiem życia. Choć oczywiście nie jest to regułą.

spis treści

1. Co to jest prostata?

Prostata to inaczej gruczoł krokowy lub stercze. Wchodzi ona w skład męskiego układu płciowego. Prostata jest niewielka, ma kształt przypominający kasztana jadalnego. Znajduje się w okolicy pęcherza moczowego. W wydzielinie gruczołu krokowego znajdują się plemniki. Badanie prostaty to badanie per rectum (palcem przez odbytnicę). Zapalenie prostaty najczęściej występuje u mężczyzn między 30 a 40 rokiem życia. Zapalenie stercza może też ujawnić się w innym wieku.

Zobacz film: "Co to jest układ moczowy?"

2. Objawy zapalenia gruczołu krokowego

Objawy zapalenia prostaty nie są przyjemne. Zapalenie gruczołu krokowego wywołuje następujące dolegliwości:

  • bóle o różnej częstotliwości podczas oddawania moczu,
  • bóle w trakcie wypróżniania,
  • dreszcze lub gorączka.

Zapalnie prostaty może mieć różny przebieg. Ostre zapalenie prostaty jest wywoływane przez zakażenie dróg moczowych. Inne rodzaje zapalenia prostaty to przewlekłe bakteryjne a także przewlekłe niebakteryjne zapalenie (prostatodynia).

3. Przyczyny zapalenia prostaty

Zapalenie stercza ma różne przyczyny. Zapalenie prostaty następuje najczęściej pod wpływem nadmiernego stresu, siedzącego trybu życia (praca za biurkiem, długie godziny spędzone za kierownicą), brak ruchu (mała aktywność fizyczna jest przyczyną wielu chorób), częste kontakty seksualne (zwłaszcza z przypadkowymi kobietami), zupełny brak stosunków seksualnych.

4. Leczenie zapalenia gruczołu krokowego

Kiedy zauważysz u siebie objawy zapalenia prostaty, zgłoś się do lekarza. Niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego jest leczone odpowiednią dietą i środkami higienicznymi, a także zabiegami fizykoterapeutycznymi. Stosowane jest też farmakologiczne leczenie prostaty.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza